האם "מעריב" יסגר בקרוב?

הנהלת "מעריב" ו"מקור ראשון" העמידה בפני העובדים שתי חלופות, תוכנית הבראה הכוללת קיצוצי שכר ופיטורין או סגירה מוחלטת של העיתון.

שלמה פיוטרקובסקי , א' באב תשע"ג

עד ר"ה. מעריב
עד ר"ה. מעריב
פלאש 90

הנהלת קבוצת "הירש מדיה" השולטת בעיתונים "מעריב" ו"מקור ראשון" הציגה ביממה האחרונה בפני עיתונאי הקבוצה את מצבם הקשה של העיתונים ודרשה מהם לקבל את הצעתה לתוכנית הבראה מקיפה.

ההנהלה הבהירה לעובדים, כי סירוב לקבלת תכנית ההבראה משמעותו היא אחת, סגירתם של שני העיתונים מחוסר תקציב להפעלתם.

העיתונאי קלמן ליבסקינד תקף היום (שני) בעמוד הפייסבוק שלו את התנהלות ועד עיתונאי מעריב מול האולטימטום שהציבה ההנהלה.

"הערב נפל דבר ב"מעריב". ועד העובדים כינס את כולנו והודיע שהגיעה העת לקבל "החלטות קריטיות". על השולחן עמדה תכנית ההנהלה להבראת העיתון. בדסק החדשות נאספו המוני עיתונאים שהגיעו בקושי רב מכל רחבי הארץ", ציין ליבסקינד, "אני לא נכנס כאן לשאלה אם מדובר בתכנית מצוינת או תכנית איומה. כל דעה לגיטימית. כל דעה ראויה להישמע. דעתי שלי אינה שווה יותר משל מי שחושב אחרת ממני".
 
לדבריו, "אחרי שעה ארוכה של דיונים היה ברור לכל מי שנכחו באסיפה שרוב עצום תומך בתכנית הקיצוצים של ההנהלה. הוועד, שפחד להפסיד, החליט בצעד שערורייתי לפזר את העובדים ללא הצבעה וכעבור שעה קלה הודיע שאין לו צורך להביא את העניין להצבעה משום שהוא מוסמך להחליט".
 
"ההתנהלות הזו היא שבירה של כל הכלים. מי שמדברים איתנו על סולידריות ועל אחוות עובדים הוליכו את כולנו בכחש וברמייה ומובילים את "מעריב", את "מקור ראשון" ואת כולנו בדרך לסגירה ולפיטורים של 425 מפרנסים, בלי הגינות מינימלית ובלי לשאול אותנו מה אנחנו רוצים. מביש", קבע.
 
העיתונאי חגי סגל מהעיתון מקור ראשון הביע גם הוא בדף הפייסבוק שלו חשש לגורל העיתון, "הבה נקווה שלרשימת כל הדברים הרעים שקרו לעם היהודי בשלושת השבועות שבין י"ז בתמוז לתשעה באב לא תיתוסף - חלילה - התפוגגותו של 'מקור ראשון'. כפי שאפשר לראות באתרי הברנז'ה למיניהם, המצב לא קל".
 
מההסתדרות נמסר כי היא פנתה אתמול למנכ"ל מעריב, ישראל גולדשטיין, במטרה לקיים "מו"מ מרתוני עד אשר יצא עשן לבן בכדי לגבש תוכנית הבראה שתהיה מקובלת על דעת ההנהלה ונציגות העובדים".
 
"לצערנו, עד לרגע זה לא התקבל כול מענה מהנהלת עיתון מעריב. במקביל החלה הסתה פרועה של מנהלים בעיתון מעריב כלפי העובדים, הפעלת לחצים בוטים וניצול ציני של מצוקת העובדים תוך כדי איום בעיכוב שכר כאמצעי לחץ שיביא לחתימה על תוכנית ההבראה".
 
בהסתדרות מבהירים כי הם רואים בחומרה רבה את ההתנהלות 'האלימה' של הנהלת עיתון מעריב כלפי העובדים וכלפי נציגות העובדים, "אני קורא למנכ"ל מעריב לעצור את ההתלהמות הבלתי אחראית רגע לפני פרוץ אלימות בין כותלי מעריב ולגשת למו"מ מידי עוד הלילה בכדי להציל את העיתון והעסקת העובדים".
 
עוד נמסר מההסתדרות כי במידה ועובדי מעריב יבחרו לקבל את ההצעות שקיבלו מהנהלת העיתון, ההסתדרות תעמוד מאחורי העובדים ותמשיך ללוות אותם.