תסיסה במפלגת הבית היהודי סביב תקציב הישיבות

ח"כים בבית היהודי מאיימים להתנגד לתקציב. בכירים במפלגה: ברית בנט -לפיד תמוטט את עולם התורה. הבית היהודי: הקיצוץ יהיה מתון יותר.

ניר הר זהב , ד' באב תשע"ג

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: פלאש 90

חברי הכנסת בסיעת "הבית היהודי" זועמים על ראשי המפלגה אשר לטענתם לא עשו די על מנת למנוע קיצוץ גדול של למעלה מחמישים אחוזים בתקציב הישיבות לשנת 2014.

חברי הכנסת מוטי יוגב, יוני שטבון, אורית סטרוק וזבולון כלפא כבר הודיעו אתמול כי לא יצביעו בעד התקציב באם הקיצוץ בתקציב הישיבות לא יבוטל.

גורם בכיר בבית היהודי ציין בשיחה עם ערוץ 7 כי מדובר בקיצוץ גדול שימוטט את עולם התורה והישיבות. תקציב הישיבות לשנת 2013 צפוי לעמוד על כשביעים אחוזים מתקציב 2012 ובשנת 2014 יעמוד התקציב על כמחצית מהתקציב הישיבות של 2012.

משמעות קיצוץ רחב שכזה היא פגיעה בכלל עולם הישיבות החרדי והדתי לאומי. מנהלי הישיבות טוענים כי גם ההבטחות המפורשות של נפתלי בנט עצמו לטפל באופן ספיציפי בישיבות ההסדר ובישיבות הגבוהות הציוניות אינן ממומשות בשלב זה ואף אינן אפשריות במידה רבה.

בנוסף לכך, טוענים המנהלים, כי כל ניסיון להפריד בין מצבן של הישיבות המשתייכות לזרם הציוני הדתי לזרם החרדי יגרום לנזק כבד לישיבות המגזר הדתי לאומי לטווח הרחוק. הזעם בסיעת הבית היהודי גדול מאוד, במיוחד על רקע השמועות אותן פיזרו לאורך התקופה ראשי המפלגה לפיהן הנושא מטופל וצפוי תיקון משמעותי.

לטענת הגורמים כעת מסתמן כי לא יחול שום תיקון בקיצוץ העמוק והמצב ישאר כפי שתוכנן בתחילה. "לא יכול להיות שברית בנט ולפיד תמוטט את עולם התורה".

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "הבית היהודי לא יתן שהקיצוץ המתוכנן יעבור כפי שהוא. אנו דואגים לעניין לאו דווקא דרך התקשורת. הקיצוץ לא יהיה במתכונת הנוכחית, נקודה".