בדיקת ערוץ 7:
פחות מחצי אחוז מהתיכוניסטים ביקרו בחברון

מיזם סיורי התלמידים בחברון הושק בקול תרועה רמה, אולם מבדיקת ערוץ 7 עולה כי היענות בתי הספר היתה דלה במיוחד.

שלמה פיוטרקובסקי , ח' באב תשע"ג

מערת המכפלה. להנציח על בול
מערת המכפלה. להנציח על בול
פלאש 90

משרד החינוך השיק לפני כשנתיים מיזם, במסגרתו אמורים היו תלמידי בתי הספר העל יסודיים לסייר בעיר חברון, וזאת כחלק מהכרת מורשת העם היהודי.

מיזם זה עלה לאחרונה לכותרות, כאשר התברר כי שר החינוך הנוכחי, הרב שי פירון (יש עתיד), מתכוון לבטל את המיזם ובמקומו להשיק תכנית סיורים מתחלפת באזורי הארץ השונים.

בדיקת ערוץ 7 מעלה, כי מתוך כ-700 אלף תלמידים בחינוך העל יסודי ביקרו בשנת הלימודים החולפת כ-3,000 תלמידים בלבד בעיר האבות חברון.

על פי נתוני משרד החינוך כשני שליש מהתלמידים שהשתתפו בסיורים בעיר היו מהחינוך הממלכתי ושליש מהחינוך הממלכתי דתי. סך כל התלמידים שביקרו בעיר הוא כאמור פחות מחצי אחוז מתלמידי החינוך העל יסודי בישראל, להם כוון המיזם.

ניסיון לברר מדוע כשל המיזם העלה, כי מדובר היה במיזם רשות שהוצע לבתי הספר, אך לא הוגדר כתחנת חובה עבור התלמידים, כמו למשל הביקור בירושלים.

בבתי ספר רבים, בתוכם גם בתי ספר דתיים, התנגדו ההורים לנסיעה לחברון עקב החשש הביטחוני. התמריצים שהעניק המשרד מנגד לטיולים לא היו משמעותיים מספיק על מנת לדרבן את המנהלים להוציא את הטיולים לפועל.

בנוסף יש לציין, כי לפחות שני בתי ספר מאזור המרכז, אשר הנהלתם מחזיקה בתפיסת עולם שמאלית, ניצלו את המיזם על מנת לסייר בעיר בהדרכת ארגונים כדוגמת "שוברים שתיקה".