'האקסודוס מאירופה מוכר, האקסודוס השני נשכח'

בקרוב: יום לאומי להנצחת יהדות המזרח ו-850.000 פליטים יהודים מארצות ערב. ח"כ אוחיון: את האקסודוס המזרחי שכחו.

שמעון כהן , ח' באב תשע"ג

לדבר אל כולם. אוחיון
לדבר אל כולם. אוחיון
פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת חוק של ח"כ ד"ר שמעון אוחיון (ישראל ביתנו) הבאה לציין יום לאומי למען 850,000 פליטים יהודים מארצות ערב שנאלצו לצאת או שנמלטו ממדינות אלה החל מ-1947.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חבר הכנסת אוחיון המספר על חשיבות יום הזיכרון הלאומי שיטמיע בציבוריות הישראלית את מורשת יהודי המזרח ומנגד יחזק את עמידתה של ישראל מול טענות הפלשתינים לפליטות.

יצוין כי במקביל לאישורה של הצעת החוק, שלח ח"כ ד"ר אוחיון מכתב רשמי למזכיר הכללי של הליגה הערבית, ד"ר נביל אל ארבי, ובו הוא קורא לארגונו "לקבל אחריות ודין וחשבון על ההשפלה, הסבל, וההפסדים שנגרמו ליהודים חפים מפשע עת העולם הערבי הכריז מלחמה נגד מדינת ישראל".

לדברי אוחיון הערך המרכזי של יום הזיכרון הלאומי הוא בראש ובראשונה לספר לנו, הציבור בישראל, מה היה בקהילות שהתפתחו במשך אלפיים שנות הגלות בארצות ספרד והמזרח עד שנגדעו סמוך להקמת מדינת ישראל.

"החוויה היהודית שידעה עליות ומורדות כללה יצירה, שפה, דקדוק, פילוסופיה ועוד. כל זה נגדע. נפסק הסיפור בקהילות היהודיות. היום המיוחד יהיה יום של תשומת לב והיכרות עם סיפורן של הקהילות", אומר אוחיון.

עוד הוא מוסיף ומזכיר את סיפורן של הקהילות ותרומתן לציונות ולהקמת המדינה, סיפור המחתרות ותנועות הנוער שפעלו בשם האהבה לארץ ישראל. "כולם יודעים על האקסודוס מאירופה והאקסודוס השני לא ידוע. הסיפור לא מוכר במלואו".

עם זאת, כאמור, מוצא אוחיון ערך ליום זה גם בממד הלאומי מול הטענות הפלשתיניות והערביות השבות ומעלות על נס את סוגיית הפליטים בעוד המספר עליו מדברים הערבים הוא כ-600 אלף פלשתינים אל מול כ-850 אלף יהודים שרכושם נבזז וגורשו מארצות מוצאם כשבכיסם סכום של כ-200 דולר בלבד ואיש אינו מספר את סיפורם.

אוחיון אינו מקבל את הנטייה להאשים רק את שלטון מפא"י בהשכחת מורשת יהדות ארצות ערב. לדבריו גם השלטון כיום אינו דואג להנציח וללמד את המורשת הזו. הוא מזכיר שמרכז המורשת שהוקם ביוזמתו של הנשיא לשעבר נבון ניצב ללא תקציבים וללא יכולת לקיים פעילות כלשהי, וזאת באחריות הממשלה הנוכחית.

בדבריו גם אינו שולל את הטענות לפיהן ממשלות קודמות דאגו להשכיח את נושא הפליטות המזרחית כדי שלא לחבל במאמציהן המדיניים מול הפלשתיניים. לדבריו כבר נכתבו בנושא זה לא מעט דבריו ועל חלקן קיימת הסכמה, ואכן היו שיקולים לכאן ולכאן, כדבריו.