ועדת השרים אישרה: חוק עבודת נשים יחול ביו"ש

ועדת השרים אישרה היום את הצעת החוק של ח"כ אורית סטרוק לפיה חוק עבודת הנשים יחול גם ביו"ש.

חזקי ברוך , י"ד באב תשע"ג

אורית סטרוק
אורית סטרוק
חזקי עזרא

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום ברוב גדול (7 מול 1) את הצעת החוק של ח"כ אורית סטרוק וקבוצה של חברות כנסת, להחיל את חוק עבודת נשים ביהודה ושומרון.

על פי הצעת החוק, נשים העובדות אצל מעסיקים ישראלים ביהודה ושומרון, תהיינה זכאיות לכל ההגנות הקבועות בחוק במקרים בהן תאלצנה להיעדר מהעבודה בשל חופשת לידה, שמירת הריון, אימוץ, או טיפולי פוריות. החוק יחול על נשים ישראליות ופלשתיניות כאחת.

ח"כ סטרוק אמרה בעקבות האישור כי "אישור החוק הוא הפעולה הנורמאלית והראויה, המכירה סוף סוף בעובדה שלא יתכן שזכויות אדם בכלל, וזכויות נשים בפרט, ייעצרו על הקו הירוק. וכמו שאמר לפני פחות משבוע ראש הממשלה: 'לא יעלה על הדעת לפגוע בזכויותיהם של מאות אלפי אזרחי ישראל תושבי יהודה ושומרון'.

"אני מודה לחברותי לדרך, ובמיוחד למירב מיכאלי מ'העבודה' ולפנינה תמנו-שטה מ'יש עתיד' על השותפות האמיצה, ולחברי ועדת השרים לחקיקה על נחישותם להעביר את הצעת החוק".

לידתו של החוק החלה לפני מספר חודשים  אז פנתה לח"כ סטרוק תושבת השומרון שפוטרה מעבודתה כמטפלת למשרד התמ"ת האמון על אכיפת 'חוק עבודת נשים' הבא למנוע מצב שכזה.  בתשובת משרד התמ"ת צוין במפורש (מצ"ב): "פנייתך נסגרה מחוסר סמכות בחוק עבודת נשים מעבר לקו הירוק".

בהצעת החוק שיזמה ח"כ סטרוק יחד עם חברות כנסת נוספות מצוין במפורש כי ההגנות בחוק הישראלי יחולו גם על אישה פלשתינית העובדת אצל מעסיק ישראלי ביו"ש.