שר ברש"פ: ההסכם עם ישראל כמו הסכם חודייבה

במעמד אבו מאזן הכריז השר לעניינים דתיים ברש"פ כי הסכם עם ישראל דומה להסכם שחתם מוחמד עם שבט כורייש, הסכם שהופר כעבור שנתיים.

שמעון כהן , ט"ז באב תשע"ג

אבו מאזן
אבו מאזן
רויטרס

הפלשתינים כבר לא מסתירים את הכוונות האמתיות שמאחורי ההסכמים המדיניים איתם. שר ברשות הפלסטינית מכריז כי המודל של הסכמי הרש"פ הוא "הסכם חודייביה" של מוחמד.

כזכור, הסכם חודייבה הוא ההסכם שאותו חתם מוחמד עם אנשי שבט כורייש ששלטו בעיר מכה. ההסכם נחתם כאשר לא היה בכוחו של מוחמד לכבוש את העיר מידי לוחמי השבט שהיו שנואיו, אך הפר את ההסכם כעבור שנתיים כאשר התחזק וכבש את העיר.

את ההשוואה, הדומה לזו שעליה הכריז גם יאסר ערפאת בשעתו, ערך השר לעניינים דתיים ברש"פ מחמוד אל-הבאש, בנוכחותו של יו"ר הרש"פ אבו מאזן.

השר מצוטט על ידי ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית כשהוא משווה את הסכמי הרש"פ עם ישראל להסכם של מוחמד, הסכם שלא הוביל לשלום אלא לתבוסת הפרטנר להסכם -  "זוהי הדוגמה, זהו המופת", הכריז.

אל-הבאש אמר את הדברים במהלך דרשת יום שישי ולדבריו מנהיגי הרש"פ אשר חתמו על הסכמים עם ישראל, ידעו כיצד ללכת " בדרך הנכונה שתוביל להישג - בדיוק כפי שעשה הנביא עליו השלום בהסכם השלום של חודייביה".

את הכרזתו של אל-הבאש שנאמר כאמור במעמד יו"ר הרש"פ שידרה הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ.

ב'מבט' מזכירים כי גם יאסר ערפאת השווה את הסכמי אוסלו עם הסכם חודייביה כשאמר ביוהנסבורג בשנת 94' כי "הסכמים אלו, איני חושב אותם ליותר מההסכמים שנחתמו בין הנביא מוחמד לשבט קורייש, ואתם זוכרים שהח'ליף עומר סירב להסכם זה וחשב אותו ל"סולחה דאניה" [הפסקת אש מגונה]. אך מוחמד קיבל אותו, ואני מקבל עתה את הסכמי השלום של אוסלו".