העדר תיירות ובעיות תחבורה במרכז ירושלים

בוועדת התיירות שהתקיימה אמש השתתפו סוחרים ובעלי עסקים ממרכז העיר שהעלו תלונות על קיפוח והעדר תיירים במרכז העיר

קובי פינקלר , י"ח באב תשע"ג

מרכז ירושלים
מרכז ירושלים
קובי פינקלר

עימות מילולי בין סוחרי מרכז העיר ונציגי העירייה התקיים אמש בועדת התיירות מספר 9 בניהולה של חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק תיירות וקשרי חוץ, סימי מור.

בוועדת התיירות שהתקיימה באולם מועצת העיר בכיכר ספרא השתתפו סוחרים ובעלי עסקים ממרכז העיר שהעלו תלונות על קיפוח והעדר תיירים במרכז העיר. יותר מכולם היטב לתאר את המצב, אלי לוי, מבעלי מסעדת "אלדד וזהו" וחבר ועד סוחרי מרכז העיר: " אין לנו בעיה עם תיירים כי אין תיירים במרכז העיר". בתארו את מרכז העיר אמר לוי כי סוחרי מרכז העיר מרגישים חנוקים וסגורים, אין תיירים ואין שוויון מבחינת העירייה כלפינו. "5 שנים אני מבקש מפרצי חניה לאוטובוסים של תיירים וקבוצות במרכז העיר. ספרתי בעצמי 113 נורות שרופות, אין תיאורה על בניינים יפים. במקום זה ליד המשביר שוכב על מזרון אביון שכבר הפך לדיור מוגן ולא מפנים אותו ורחוב בן יהודה הפך לרחוב אגרה שכדי לעבור אותו צריך להוציא 20 שקל לנדבנים".

נתן צרפתי מוועד סוחרי העיר התלונן על נטרול ופירוק ועד הסוחרים וכן נשמעו תלונות על הזנחה ולכלוך, העדר שירותים ציבוריים לתיירים ולמבקרים במרכז העיר ותחושה של תסכול, חוסר אמון והעדר שיתוף פעולה עם הפקידות העירונית.

יו"ר הועדה, סימי מור הדגישה כי הגם שהיא מבינה את סוחרי מרכז העיר ומצוקותיהם צריך להודות כי נעשים מאמצים ועשייה מרובה לפתרון הבעיות. מור אמרה כי אחד הפתרונות הוא מיתוג מרכז העיר. "עירית ירושלים דוגלת בשיתוף פעולה עם בעלי העסקים והיזמים הפרטיים ותמשיך לפעול לפיתוח מרכז העיר כמוצר תיירותי לטובת בעלי העסקים במרכז העיר תוך שיתוף פעולה עימם". מור הדגישה כי האגף לקידום עסקים, שהוקם לראשונה בקדנציה של ניר ברקת, פועל בכיוון זה יחד עם עשרות אירועי תרבות, מוסיקה, ספורט ופנאי שמתקיימים ביוזמת יורם ברוורמן מעיריית ירושלים ובתיאום עם בעלי העסקים במרכז העיר.  

ניתוח ביקורתי נשמעה גם מצידה של שרון חברוני, יועצת לפיתוח עסקי שציינה כי ממחקר  שערכה במרכז העיר עולה כי אין לתיירים מספיק מודעות לאירועי התרבות המתרחשים במרכז העיר, הרכבת הקלה נתפסת כמאוד לא ידידותית לתייר והמליצה להפוך את מרכז העיר לבמה לכוחות היצירה של מאות סטודנטים לאומנות הלומדים במוסדות לימוד בירושלים. ליאור בר דור מחברת עדן גילה כי שודרגו ונוקו מאות חלונות וחזיתות עסקים קטנים במרכז העיר .

בוועדה הוצגו נתונים חדשים לפיהם במרכז העיר ירושלים שוהים בכל רגע נתון 30,000 איש ומהם 10% תיירים. מהנתונים עולה עוד כי הפדיון למ"ר ברבעון האחרון במרכז ירושלים עומד על 92 ₪ למ"ר ליום שהוא בין הגבוהים מבין מרכזי הערים בארץ והגבוה ביותר מבין המרכזים המסחריים בירושלים.