צפו: סיפור הקציצות של מרים פרץ

אמם של אוריאל ואלירז פרץ הי"ד מספרת את סיפור הקציצות שהכינה לנכדים. "קציצות בשבילי זה החיים. אני יושבת ובוכה. לא יכולתי להכין".

ערוץ 7 , כ"ב באב תשע"ג

מרים פרץ
מרים פרץ
פלאש 90

"סיפור החיים"

הטרגדיה לבית משפחת פרץ מוכרת וכואבת לכל. אוריאל הי"ד נהרג במארב בלבנון ואלירז הי"ד נפל בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה.

מרים פרץ, אמם של השניים, מוכרת בציבור הישראלי כולו כאם שכולה שהתאלמנה מבעל ואיבדה שני בנים, אך ממשיכה לחיות ולנצל את כוחותיה האחרונים כדי לספר על העוצמה, השמחה וההתמודדות יחדיו.

סרט תיעודי שהפיקו סטודנטיות החוג למשאבי למידה במכללה ירושלים, מתמקד דווקא ב-1000 הימים שאחרי, בגבורת ההתמודדות היומיומית רבת התהפוכות של מרים פרץ שגם ברגעי השבר, שומרת על תקווה ואמונה, לא נכנעת ולא מתייאשת.

"הרגשנו שכל יום צילומים ומפגש עם מרים, היה שיעור באמונה", מספרות היוצרות; תהילה חביב (בימאות והפקה), אודיה קלר (עריכה), נסיה ברקוביץ' ורבקה ברנשטיין (צילום). ראש החוג אסנת כהן אומרת כי "מדובר בסרט חובה לכל אדם ובטח שלכל מורה שרוצה ללמד גבורה, נחישות ותקווה".

רביעיית היוצרות "שוטפת" את בתי הספר בארץ בהרצאות מאלפות הכוללות צפייה חווייתית, משמעותית ומדויקת בסרט ודיון פתוח לגביו, הרצאות שלהן ושל יוצרות סרטים נוספים מתקיימות בעידוד החוג למשאבי למידה וניתן לתאם אותן עם ראש החוג.

אם כבר סרט על גבורה, למה לא על בניה של מרים, הלוחמים שנפלו?

"בחרנו לעסוק בנושא הגבורה, אך לא בגבורה ההרואית, שגם היא אמנם חשובה, אך לא נוגעת לכל אחד. רצינו לעסוק דווקא בגבורה היומיומית, הנוגעת בהתמודדות של כל אחד ואחת בחיים, מתוך מחשבה שלימוד על גבורה זו יכול להתאים לכל אדם ואדם באשר הוא, ולקדם אותו, ולא ח"ו, לייאש".

למה התמקדתן דווקא במרים פרץ?

"היא אישה מיוחדת שמתמודדת יומיום עם שכול ואובדן. היא אישה חזקה, עם כוחות של עשייה למען הכלל, אופטימיות, ושמחה שמקרינה הרבה אמונה, כuח להמשיך וליצור וכוח להמשיך ולחיות למרות כל הקשיים".

הסרט מייצג ביטוי לא רק לרגעי שמחה ועצמה אלא גם לרגעי עצב. "פעמים רבות כששומעים שיחה או רואים סרט על התמודדות כלשהי נשארים עם התחושה שמדובר באדם גדול, לכאורה, 'אם הייתי מרים פרץ הייתי ככה אבל לי אין את הכוחות האלה, אני בנאדם פשוט', היה לנו חשוב להעביר מסר שכל אחד יכול. כל אחד יכול לא להיכנע ולהתגבר. ולכן הראנו את ההתמודדות היומיומית הקשה והכואבת, את נקודות השבר ולא רק את השיחות העוצמתיות. רצינו להדגיש שמרים היא אישה כמו כולנו שבחרה להתמודד ולהתגבר. זו התמודדות יומיומית ולא פשוטה, לבחור בכל רגע  לקום להמשיך. ואולי נסיים במשפט שאמר לנו בנה של מרים באחד מימי הצילומים 'אמא שלי היא לא גיבורה. היא עושה את מה שכל אחד צריך לעשות. היא אישה בריאה...'".  

הקרנת הבכורה של הסרט ושל סרטים נוספים תתקיים ביד' באלול (20/8) בפתיחת ערב התעוררות של חודש אלול שיתקיים ב'מכללה ירושלים'. ערב זה מיועד לבנות ויכלול שירי נשמה, תשובה ותפילה, דתיים וישראליים ופיוטי סליחות, לצד תצפית לילית מאלפת על ירושלים המוארת. במהלך הערב יפגשו המשתתפות את הכדורסלן האגדי דורון שפר שיספר כיצד חזר בתשובה וניצח את מחלת הסרטן, סיפור עוצר נשימה שמתואר בספרו החדש ענני.

כמו גם יפגשו המשתתפות את העיתונאית נועה ירון שתספר כיצד חזרה בתשובה מלב הפריים-טיים של ערוץ 2 ועד לר' נחמן מברסלב. ההשתתפות בערב ההתעוררות היא חופשית אך מחייבת הרשמה מראש.