לא נעים: חילזון בקופסת הסרדינים

אם שביקשה להכין לבנה כריך רוקנה קופסת סרדינים (בכשרות מהודרת) וגילתה בה לתדהמתה חילזון גדול ושלם. במפעל מבררים.

שמעון כהן , כ"א באב תשע"ג

חילזון אפריקאי
חילזון אפריקאי
צילום: תמיר אשוול

ביומן ערוץ 7 הבאנו את סיפורה של אם שנדהמה לגלות בתוך קופסת סרדינים מעוטרת בהכשר מחמיר... חילזון.

האם שביקשה לשמור על עילום שמה מספרת על שעת צהרים ביום שלישי האחרון כאשר ביקשה לפתוח קופסת סרדינים של חברת 'ספיה' המייבאת סרדינים בקופסאות שימורים ממרוקו, ואז גילתה את המראה הבלתי נעים בעליל.

האם מספרת כי מדובר בקופסת שימורים שרכשה ברשת מרכולים המקפידה על כשרות גבוהה, וכי גם הקופסא עצמה חתומה בכשרות מהודרת. כאשר הורידה בכפית את תכולת הקופסא אל הסנדביץ' חשה משהו נוקשה בכפית. מבט נוסף גילה שמדובר ב"חילזון מלא ושלם", כהגדרתה.

עוד היא מוסיפה ומציינת כי מדובר בחילזון גדול, לא כאותם שמוכרים לנו מחודשי הסתיו אלא יותר מאקווריומים.

על התחושות ברגעי הגילוי היא מספרת ואומרת כי היא ובנה לא יכלו לאכול במשך כל אותו היום דבר. לדבריה בנה מיהר לתעד במכשיר הטלפון הסלולארי שלו את המראה ומיד התקשר לאביו שהגיע בתוך זמן קצר לבית, צילם גם הוא את המראה שאותו הגדיר כ'שערוריה'. האם עצמה, כך היא מספרת, לא חשה בתחילה שמדובר באירוע מסעיר כל כך אלא בתקלה מקומית.

את הצילום שיגר בעלה במייל ללשכתו של הרב מחפוד העומד מאחורי ההכשר שניתן לייבוא קופסאות הסרדינים. בלשכת הרב ראו את הדברים בחומרה אך בשל הבחירות לרבנות הראשית שהתקיימו בשבוע שעבר התקשו לטפל באירוע כבר בסוף השבוע והבטיחו לטפל באירוע במהלך השבוע הנוכחי.

בעקבות הדברים פנינו להנהלת המפעל המייבא את הסרדינים, ושם קיבלנו אוזן קשבת לטענות. בעל המפעל סיפר ששמע על האירוע כבר בשבוע שעבר והוא מופתע מהאירוע שזו לו הפעם הראשונה שהוא שומע על שכמותו מזה 12 שנות קיומו של העסק שבבעלותו. בדבריו ציין כי במשך כל התקופה הוא מעביר מדי יום ארבעה או חמישה קונטיינרים של קופסאות שימורים, וכשמדובר בכמויות שכאלה, מאות אלפי קופסאות, גם תקלה בודדת שכזו יכולה להתרחש.

עוד הוסיף וציין כי הנושא בטיפולו של הרב המשגיח. בנו של הבעלים, מנכ"ל החברה, מוסיף ומציין כי החברה נמצאת תחת כשרות קפדנית של רב רציני הדואג לעלות על המשטחים כדי לוודא שתקלות אינן מתרחשות ו"לא מהחרטטנים", כלשונו.

הבן הוסיף וציין כי במרוצת שנות קיומו של המפעל היו התלונות אפסיות והסחורה שהוא מייבא זוכה לבדיקות מחמירות של משרד הבריאות והחקלאות. לפי שעה ממתינים שם להשלמת הבדיקה ומאמינים שהתקלה החד פעמית לא תחזור על עצמה. "זה חשוב לנו גם בגלל השם הטוב של המפעל וגם משום שגם לנו חשובה שמירת ההלכה מהבחינה האישית".

לפי שעה שומרת האם במקרר ביתה את קופסת הסרדינים כמו גם את החילזון שנמצא בה. זאת לבקשת אנשי לשכתו של הרב מחפוד שצפויים להגיע ולבדוק את הטענות.