האם ניתן לזהות סממנים לדיכאון אחר לידה?

סטודנטיות ממכון טל מצאו שינויים גנטיים ייחודיים, שיכולים להוות סימן לזיהוי מוקדם תופעת 'דיכאון שלאחר הלידה'.

ישי קרוב , כ"ט באב תשע"ג

חדר לידה. אילוסטרציה
חדר לידה. אילוסטרציה
פלאש 90

סטודנטיות ממכון טל - שלוחת הבנות של מכון לב - ביה"ס הגבוה לטכנולוגיה בירושלים, מצאו שינויים גנטיים ייחודיים, שיכולים להוות סימן לזיהוי מוקדם של נשים הנמצאות בסיכון לפתח את התופעה הקשה של ההיריון והוא 'דיכאון שלאחר הלידה'.

ההערכה היא כי תופעת דיכאון שלאחר הלידה התבססה על דיכאונות קודמים, בעיות פסיכולוגיות, סוציאליות, בעיות חברתיות ולעיתים גם לבעיות רפואיות קודמות.  דיכאון לאחר הלידה מופיעה בקרב 10%-15% מהיולדות.

החוקרת והמרצה במכון טל, ד"ר אנה לנדסמן, אמרה כי "התוצאות שלנו מראות שלנשים שסבלו בדיכאון אחרי לידה ישנו ביטוי גנטי ייחודי בהשוואה לנשים בריאות. יותר מזה, הצלחנו לזהות מסלולים מטבוליים שהם מראים פעילות שונה בנשים של הניסוי בהשוואה לנשים בריאות. הממצאים הללו פותחים צוהר להבנת הסיבות להתפתחות המחלה ואולי גם לזיהוי נשים בסיכון גבוה לפיתוח דיכאון לאחר הלידה. צריך לציין שזיהוי מוקדם של נטייה למחלה יאפשר לתת טיפול מתאים ולמנוע מאישה אפילו להגיע להתפתחות הדיכאון".

עוד הוסיפה לנדסמן כי כוונת המחקר הוא להביא לזיהוי מוקדם של הדיכאון שעלול להתפרץ לאחר הלידה, "נוכל לתת לבן הזוג ולמשפחה את הכלים להתמודדות ולסייע לאישה לאחר הלידה".