הקשר בין סלולארי בהריון להפרעות קשב

מחקרים קושרים בין שימוש במכשיר סלולארי בתקופת הריון להפרעות קשב אצל ילדים. המחקר אינו מוחלט ועם זאת ההמלצה: למזער שימוש.

שמעון כהן , א' באלול תשע"ג

פוטרה במהלך ההריון ותפוצה
פוטרה במהלך ההריון ותפוצה
פלאש 90

במאמר שפרסם בימים אלה מתריע ד"ר גיל יוסף שחר ומזהיר מקרינה סלולארית עבור נשים בהריון. לדבריו ההשפעה בתקופת ההריון על העובר תובא לידי ביטוי כמה שנים לאחר מכן בהתנהגותו של הילד.

ד"ר יוסף שחר מציג במאמרו מסקנות מחקרים שונים שפורסמו בשנים האחרונות ברחבי העולם. ראשון המחקרים הוא מחקר משנת 2008  שנערך ע"י חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ובדק 13,159 ילדים.

אמותיהם של הילדים גויסו למחקר בשלבי ההריון המוקדמים ונתבקשו למלא שאלונים בנוגע לרמת החשיפה שלהם לקרינה סלולארית, כלומר לתעד ולתאר כמה זמן בכל יום בממוצע הן מדברות בטלפונים סלולאריים.

7 שנים לאחר מכן, פנו החוקרים לאמהות ובקשו מהם למלא שאלונים בנוגע לתפקוד הילדים בבית הספר, בעיות רגשיות, קשיי קשב וריכוז והיפראקטיביות. החוקרים השוו את השאלונים מלפני שבע שנים לשאלונים החדשים ומצאו התאמה משמעותית בין רמת החשיפה של האם לקרינה סלולארית בזמן ההריון לבין בעיות רגשיות ובעיות קשב וריכוז אצל ילדיהן, שבע שנים מאוחר יותר. מסתבר שההתאמה בין הנתונים הייתה ברורה ומשמעותית.

ד"ר יוסף שחר נזהר מלהגיע למסקנות מיידיות וקובע כי התאמה בין נתונים עדיין אינה מעידה על קשר נסיבתי ביניהן, "כלומר, עדיין לא הוכחנו שהקרינה הסלולארית היא זו שגרמה לשכיחות הגבוהה יותר של בעיות רגשיות ובעיות קשב וריכוז". לדבריו "יתכן למשל, שאימהות שדיברו שעות רבות יותר בסלולר בזמן ההיריון, גם אפשרו לילדיהן לשחק משחקי מחשב שעות רבות יותר בהשוואה לאימהות שדיברו מעט מאוד בסלולר ושלמעשה, משחקי המחשב הם הסיבה לעליה בשכיחות של בעיות אלו ולא הקרינה הסלולארית. דוגמא נוספת (שאגב אפשרית מאוד), היא שלאימהות שהמעיטו לדבר בסלולר בזמן הריון, יש מודעות גדולה ליותר לבריאות והן גם דאגו לתזונה בריאה יותר לילדיהן וזו הסיבה שילדיהן סובלים פחות מבעיות קשב וריכוז".

שחר מציין כי "החוקרים מנסים לנטרל במחקרם גורמים מפריעים כגון אלו, היכולים גם הם להשפיע על שאלת המחקר, אך לא תמיד הם מצליחים לנטרל את כל הגורמים". עובדה זו ידועה לחוקרים עצמם שאף ציינו אותה.

כדי לוודא התאמה בין שני הנתונים נערך מחקר בהשתתפות מספר גדול יותר של משתתפים. במחקר השני שפורסם בשנת 2010 נבדקו 28,745 ילדים שלא נבדקו במחקר הראשון והתוצאות היו זהות. נמצא קשר מובהק וחזק בין רמת החשיפה לקרינה סלולארית של הילדים כעוברים ברחם אמם, לבין בעיות רגשיות ובעיות קשב וריכוז, שנים רבות לאחר מכן.

ד"ר שחר מציין כי גם נתונים אלה אינם הוכחה חד משמעית לכך שהחשיפה לקרינה סלולארית בזמן ההריון גורמת לבעיות קשב וריכוז אצל הילד שנים לאחר מכן, אך עם זאת לדבריו "הוודאות שלנו לגבי קשר של סיבה ותוצאה בין שני העובדות הנ"ל הולכת ומתחזקת". להערכתו "הוכחה ודאית, אגב, כנראה אף פעם לא תהיה".

מסקנת הדברים, מסביר שחר כי "בארה"ב, מדינת הסטטיסטיקות, נמצא שבעשור האחרון אחוז הילדים עם בעיות מאובחנות של קשב וריכוז ואחוז הילדים הנזקקים לתרופות לטיפול בבעיות אלו, עולה ב 3% כל שנה! הסיבה לתופעה המבהילה הזו, עדיין לא הוכחה. מן הסתם, יש גם יותר מסיבה אחת (סיבות אפשריות הן תזונה קלוקלת, חשיפה לאלימות במשחקי מחשב ובטלוויזיה, אחוז גרושים גבוה, שהיה מרובה יותר ומוקדמת יותר במעונות יום, זיהום אוויר, חשיפה למתכות כבדות, אולי כמות חיסונים שהולכת וגדלה משנה לשנה ועוד ועוד)".

"לאור הידוע לנו על השפעת הקרינה הסלולארית על מערכות פיזיולוגיות, ולאור הקשר שנמצא בין זמן החשיפה של האם בזמן ההריון לבין שכיחות בעיות אלו אצל הילדים, סביר בהחלט שלחשיפה לקרינה יש תרומה לעליה העקבית בשכיחות בעיות קשב וריכוז בקרב ילדים. זן מן הסתם לא הסיבה היחידה, אבל נראה שגם לה יש חלק", כותב שחר.

"כיום, בעידן הסמרטפונים, אנשים מדברים בסלולר, גולשים בסלולר (חשיפה השקולה לשיחה), או המשתמשים באפליקציות המשתמשות באינטרנט כגון waze למשל (שוב, חשיפה השקולה לשיחה) הרבה יותר מאשר לפני 7-10 שנים. מבהיל לחשוב מה יהיה אחוז הילדים עם בעיות קשב וריכוז בעוד 7 שנים, כאשר העוברים של ימנו יגיעו לגיל בית ספר".

לטעמו של שחר "המידע הצף לנו מן המחקרים, למרות שאינו שקול להוכחה מתמטית, מספיק חזק, כדי לכוון אותנו להנהגה הנכונה".

לנוכח כל אלה ממליץ ד"ר שחר לנשים בהריון להימנע משימוש בסלולר ככל האפשר. "לא רק להימנע משיחות לא הכרחיות ודחופות, אלא גם מגלישה באינטרנט באמצעות הסלולר או שימוש באפליקציות כאלו ואחרות".

באשר להעדפת ספיקר או אוזניה אלחוטית אומר שחר כי אמנם מדובר בהמלצות המסייעות לצמצם את החשיפה של האדם המדבר, ובמיוחד את החשיפה של מוחו לקרינה, אך אמצעים אלו לא יעזרו להקטין את החשיפה של העובר. המרחק בין האוזן (שם לרוב נמצא הפלפון) לעובר דומה מאוד למרחק בין כף היד לעובר, גם אם היד מושטת קדימה והשיחה מתבצעת עם אוזניה.

"כדי להקטין את החשיפה של העובר לקרינה - יש רק פתרון אחד: להשתמש במכשיר הסלולר כמה שפחות. נקודה. השתמשו במכשיר הסלולר במצבי חירום בלבד", חותם ד"ר שחר.