כנס תמיכה בזכות שיבה פלסטינית - במוזיאון א"י

בקרוב יתקיים כנס של עמותת 'זוכרות', הפועלת להנציח את ה'נכבה' ולפעול להחזרת הפליטים הפלסטינים לישראל, דווקא במוזיאון א"י.

ישי פרידמן , ה' באלול תשע"ג

הפגנות ה"נכבה". ארכיון
הפגנות ה"נכבה". ארכיון
פלאש 90

בסוף חודש ספטמבר הקרוב יתקיים כנס בינלאומי של עמותת זוכרות, ארגון הפועל להנציח את הנכבה הפלסטינית ולפעול להחזרת הפליטים הפלסטינים לישראל.

כנס ידונו על "שיבה מעשית של הפליטים הפלסטינים על יסוד הכרה, קבלת אחריות ותהליך תיקון, המושתת על עקרונות הצדק המעברי בשותפות יהודית- פלסטינית", כך נכתב בהזמנה הרשמית. הכנס, שיש שיגדירו אותו ככנס תיאורטי להעלמת מדינת היהודים מהמזרח התיכון, יתקיים בלא אחר מאשר מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

מה לכנס על החזרת הפליטים ולמוזיאון ארץ ישראל? לא ברור. בהגדרות המוזיאון נכתב שהתערוכות והכנסים במקום המכובד ישמשו "כדי לעודד ולהפיץ את ידיעת ארץ ישראל ומורשתה התרבותית". האם הכנס על "החזרת הפליטים הפלשתינים" עונה על ההגדרה הזו? לא בטוח.

האבסורד גדל כאשר מתברר שמוזיאון ארץ ישראל מארח עמותה שמתכחשת לקיום המוסרי של המוזיאון עצמו. לטענת 'זוכרות', מוזיאון ארץ ישראל יושב על "אדמה כבושה" של פלשתינים. אפילו בהזמנה לכנס של העמותה יש הפניה מובלטת ל"שיח מוניס". בין אורחי הכבוד המוזמנים לכנס יהיו פעילי הארגון הפלשתיני "בדיל", מה שהופך את קיום האירוע במוזיאון ארץ ישראל לתמוה אף יותר. הארגון הפלשתיני "בדיל" נחשב לאחד הארגונים הבולטים ביותר בתחום המאבק נגד הלגיטימיות של מדינת ישראל בעולם. בין היתר האשים הארגון במאמרי עמדה את הציונות ב"רצח עם", ב"ג'נוסייד איטי" וב"טיהור אתני שיטתי". ארגון "בדיל" פועל להחרמת מדינת ישראל בעולם ולהעמדת קציני צה"ל למשפט בינלאומי.  

ליאת רוזנברג, מנכ"לית עמותת זוכרות, רואה בקיום הכנס במוזיאון ארץ ישראל מעין "ניכוס מחודש" של האדמה ל"בעליה הראשונים", כלומר הפלשתינים. "בחירת המקום נעשית על פי שיקולים פונקציונליים רגילים לצד שיקולים פוליטיים - מוזיאון ארץ ישראל הוקם על אדמת שיח מוניס וככזה יש לו ערך וחשיבות פוליטית וסימבולית. קיום האירוע במקום הוא בבחינת אמירה וניכוס מחודש", הסבירה רוזנברג.

עוד הוסיפה רוזנברג כי בכנס ישתתפו דוברים יהודים ישראלים, פלסטינים ודוברים מחו"ל "הכותבים ומציעים פתרונות לנושא שיבת הפליטים הפלסטינים והעלאת הסוגיה לסדר היום הציבורי".

זאבי: "אצל אבא זה לא היה קורה"

בתנועת "אם תרצו" טוענים  כי ייתכן שיש בעיה חוקית לקיים את הכנס במוזיאון ארץ ישראל בשל היותו מנוגד לחוק הנכבה. כזכור, בידי שר האוצר היכולת לשלול תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי כאשר הם פועלים לקדם אירועים או פעילויות שיש בהם קריאה לשלול את קיומה של מדינת ישראל. גם אם המוזיאון אינו עומד מאחורי האג'נדה של הכנס, אומרים פעילי "אם תרצו", סוף סוף הוא מתקיים בשטחה. פעילי התנועה שלחו מכתב לשר האוצר יאיר לפיד על מנת שיאכוף את חוק הנכבה על מוזיאון ארץ ישראל.

בין המתנגדים הבולטים לקיום "כנס הפליטים" אפשר גם למצוא את פלמח זאבי, בנו של רחבעם זאבי ז"ל, ששימש כמנכ"ל המוזיאון בשנות ה-80 והגה את שמו "מוזיאון ארץ ישראל". פלמח זאבי אומר שמדובר בהחלטה אומללה. "זה פשוט עלוב", מתקומם זאבי, "הרי יש קווים אדומים ואין ספק שנחצו כאו כל הקווים באופן בוטה".

"אין סיכוי שזה היה קורה במשמרת של אבא שלי", אומר זאבי הבן בכעס, "זה היה נגמר כבר בטלפון. אבל גם אם היו באים לנסות לבקש את זה בעל פה, הם היו חוזרים משם עם מחשבות אחרות. כי כשהיו באים להתעמת איתו אז תמיד באו לקלל, אבל בסוף יצאו מברכים. אם הוא היה חי הוא היה מסביר להם למה אי אפשר במוזיאון ישראלי לארח טיפשים כאלה. חושבים שלמדינה הזו יש חוסן אינסופי, אבל אלה הדברים שבסוף מחלישים את האומה בצדקת הדרך וזה הולך ואוכל בנו".

ממוזיאון ארץ ישראל נמסר בתגובה כי המוזיאון לא עומד מאחורי הכנס, אלא משכיר את השטח לארגונים ולעמותות וגם לארגוני שמאל קיצוני. "במדינה הזו יש חופש ביטוי וחופש דיבור", אומרת דוברת המוזיאון מירי צדקה, "אנחנו לא עומדים מאחורי האירוע של זוכרות, זה מובן לכולם. המוזיאון בסך הכול משכיר שטחים. אנחנו משכירים שטחים גם לתיאטרון בית לסין, אז אנחנו נצנזר את ההצגות שלא מתאימות לנו?".