גדולי האמנים מציירים על מחברות פושטיות

זוכרים את המחברות הישנות של פעם? כעת, בין ים מותגי המחברות, דווקא המחברות הישנות ההן הופכות לתערוכת אמנות מכל העולם.

שמעון כהן , ה' באלול תשע"ג

מחברת
מחברת
צילום: פלאש 90

במוזיאון בית העיר שבתל אביב מתקיימת בימים אלה תערוכה ייחודית שאולי בוחנת את הפשטות שיכולה להנפיק אמנות. למעלה מ-350 אמנים מ-45 מדינות עיצבו ויצרו אמנות על מחברות פשוטות, אותן מחברות שליוו את מערכת החינוך בשנות השבעים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אוצר התערוכה, ד"ר גיא מורג ציפילביץ', שסיפר על מה שהוביל אותו לבחירה במחברות כבסיס לתערוכה המבוססת על פרויקט 'פושטית' שהגה והוביל בשנתיים האחרונות.

"כאוצר שאכפת לו ענייני חינוך, תרבות ואמנות רציתי לחבר את כל התחומים האלה", הוא אומר ומתאר את השאיפה לחבר יחד חינוך הבא לידי ביטוי בפשטותן של המחברות נטולות המותגים כפי שהיו בעבר לבין אמנות המעניקה יד חופשית לאמנים היוצרים יצירה בעלת אמירה שמחשבה מאחוריה.

כדי לקדם את הרעיון שלח ציפילביץ' את המחברות לאמנים בכל העולם וגילה כי גם בארצות שמעבר לים קיימת מחברת מקבילה ועליה כיתוב בסיסי בשפות שונות. כיום, הוא מספר כולל מיזם 'פושטית' 350 עבודות מ-45 מדינות. ציפילביץ' מציין כי גם אמנים צעירים שגדלו בתקופת מחברות המותגים הצליחו להתחבר למשמעותן של המחברות הפשוטות ולרעיון החינוכי שמאחוריהן. ליצירותיהם של האמנים הוסיף ציפילביץ' ושילב יצירות של תלמידי בית ספר והציג אותן יחד.

התערוכה אינה כוללת ציורים בלבד, כך מסתבר, אלא גם עבודות וידאו, אנימציה, רקמה ועוד כיד הדמיון הטובה על האמנים והתלמידים שהשתתפו במיזם. "ראינו שכל מה שצריך ליצירת אמנות זה כישרון, רצון וחתיכת נייר", הוא מסכם.

יצוין כי בין העבודות ניתן למצוא את צירותיהם של: מארק אולריקסן מסן פרנסיסקו, המוכר כמאייר הרשמי של הניו יורקר משנת 1993, רוג'ר באלן, צלם אמריקאי המצלם בעיקר תושבים באזורים כפריים בדרום אפריקה, שהציג במרכז פומפידו, מוזיאון ויקטוריה ואלברט, וב-MoMA . שטיינגרימור אייפיורד  מאיסלנד, הציג בביאנלה בונציה ב-2007, נליני מלאני מהודו, אמנית ידועה שעבודותיה מושפעות מחוויותיה כפליטה בהודו. בין האמנים הישראליים הבולטים: דויד טרטקובר, אניסה אשקר, דורון רבינא, דניאל לנדאו, יאיר גרבוז, קרן שפילשר, דינה שנהב, איציק רנרט, עבודות וידאו חדשות של שחר מרקוס ואריאלה פלוטקין, וכן תלמידים מתלמה ילין וגימנסיה הרצליה.