מזכ"ל האום על חשאיות המו"מ: מעיד על רצינות

הנשיא פרס נפגש עם באן קי-מון בלשכתו בירושלים וקרא לאיחוד האירופי שלא לנקוד צעדים שיפגעו במשא ומתן עם הפלסטינים.

חזקי ברוך , י' באלול תשע"ג

הנשיא פרס ומזכ''ל האו"ם
הנשיא פרס ומזכ''ל האו"ם
עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה שמעון פרס קיים הבוקר (שישי) פגישה מדינית עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון לאור חידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים.

בהצהרות משותפות לתקשורת הודה הנשיא למזכ"ל האו"ם על תמיכתו בחידוש המשא ומתן. "תחילת המו"מ מלווה בקשיים אבל עובדה חשובה היא שהמשא ומתן התחיל והוא ממשיך עם רוח של תקווה. על אף נבואותיהם  של הפסימיסטיים, דברים אכן קורים ומתקדמים, והעובדה שלא דלף דבר מהפגישה הראשונה, מעיד על רצינות שני הצדדים. 

"הצעד הראשון- שחרור האסירים- נעשה. הייתה זו החלטה לא פשוטה, קשה לראש-הממשלה נתניהו והוא קיבל אותה. מגיע לו קרדיט על כך. גם אבו-מאזן עמד בפני החלטות קשות ועשה אותו הדבר. אף מנהיג לא יכול לממש למען עמו את מקסימום הציפיות אבל המנהיגים מספקים את מה שהעמים צריכים גם אם זה כולל צעדים לא פופולריים. השלום חשוב לכולם ואין לנו אלטרנטיבה אחרת. אם נצליח להגיע להסכם- זה יהיה צעד מפתח חשוב במזרח התיכון. יהיו אלה חדשות טובות באיזור שזקוק לחדשות טובות. מסביבנו יש הרבה שפיכות דמים, ישראל לא מעורבת בזה ואנו מתפללים לקץ שפיכות הדמים".

הנשיא פרס קרא לאו"ם ולמזכ"ל האו"ם לגבש תכנית להוצאת הנשק הכימי מסוריה. "אני יודע שהאו"ם עושה מאמצים רבים בסוריה ושולח פקחים לבדוק את סוגיית השימוש בנשק הכימי. יש להוציא בהקדם האפשרי את מצבורי הנשק הכימי מסוריה ולהגיע להסכמה של הקהילה הבינלאומית שתאפשר את הליך הוצאת הנשק מאדמת סוריה. זהו צעד נכון גם לאסד וגם למורדים. אין לדעת מה יקרה אם נשק כזה יגיע לידיים הלא נכונות דוגמת אל-קעידה וארגוני טרור נוספים".

הנשיא התייחס לסוגיית ההתחמשות הגרעינית של איראן ואמר "איראן ממשיכה לנסות ולבנות את הפצצה ויחד עם זה גם מחמשת ומממנת ארגוני טרור-  בראשם חיזבאללה וחמאס".

בסיום דבריו התייחס הנשיא לפיצוץ מכונית התופת ברובע א-דאחייה בלבנון ולהאשמותיו של נשיא לבנון כנגד ישראל. "הפתיע אותי שנשיא לבנון שוב מאשים את ישראל כאחראית לפיגוע. אני שואל מדוע הוא מסתכל לעבר ישראל כשבתוך ביתו יש את חיזבאללה הצובר פצצות וטילים, מפרק את עצמות לבנון מבפנים והורג אנשים בסוריה ללא אישור ממשלת לבנון. לישראל אין שום קשר למצב בלבנון, אנו רוצים לראות את לבנון יציבה ומאוחדת".

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הודה לנשיא פרס על קבלת הפנים החמה.: "זהו תענוג גדול לבקר פה שוב בפעם השישית כמזכ"ל האו"ם. הביקור קורה בזמן קריטי בו שני הצדדים התחילו את המו"מ להשגת פתרון שתי המדינות. לי ולנשיא פרס הייתה פגישה קונסטרוקטיבית בה דנו כיצד ניתן להתקדם במשא ומתן המדיני בין הצדדים.

"הסכמנו כי משא ומתן ישיר היה ונשאר הדרך היחידה והטובה ביותר להגיע לפתרון. הסודיות סביב סבב השיחות הראשון מעיד על רצינות שני הצדדים. אני רוצה להודות לארה"ב ובמיוחד למזכיר המדינה, ג'ון קרי, על מאמציהם, וכן למנהיגים הישראלים והפלסטינים על רצינותם", דברי קי מון.