מעקב ערוץ 7: ההטרדות בקווים - המסמכים

מכתבים שנשלחו לשר התחבורה והגיעו לידי ערוץ 7 מעידים על הטרדות חוזרות ונשנות על ידי ערבים בקווי האוטובוסים ביו"ש.

חזקי ברוך , י"ד באלול תשע"ג

אוטובוס אפיקים תחבורה בשומרון אריאל
אוטובוס אפיקים תחבורה בשומרון אריאל
הלל מאיר

במוצאי שבת פרסמנו כי בחודשים האחרונים מתלוננים תושבי השומרון על קשיים בנסיעה בתחבורה הציבורית ביהודה ושומרון, שלטענתם הפכה לסיוט.

התושבים טוענים כי הקווים עמוסים, קיימת אלימות מילולית, הטרדות מיניות מצד פלסטינים, ואפילו ניסיון דקירה, הנסיעה באוטובוס הפכה לבלתי אפשרית. חברת אפיקים המפעילה את האוטובוסים טענה כי לא ידוע לה כלל על הטרדות מצד נוסעים ערבים.

בימים האחרונים הגיעו למערכת ערוץ 7 מכתבים שנשלחו לשר התחבורה, ישראל כץ, וראש עיריית אריאל בהם כותבות נשים כי הוטרדו מינית על ידי ערבים בתחבורה הציבורית בקווים מהמרכז לשומרון.

כך למשל כותבת ע' לשר כץ, "ביום ראשון האחרון נסעתי כהרגלי בקו 186 מפ"ת לאריאל בלילה לאחר חזרה מהעבודה. כמה תחנות אחרי, עלו מספר ערבים אחד מהם התיישב לידי בקדמת האוטובוס מאחורי הנהג. אורך הנסיעה בלילה הוא בערך כ-50 דקות. 50 דקות של סבל!"

ע' ממשיכה וכותבת, "במהלך הנסיעה הערבי התיישב לצידי כאשר אני בחלקו הפנימי של המושב התחיל לשלוח לי ידיים פעם אחר פעם העפתי את ידו מעליי ואמרתי לו להפסיק. ניסיתי לזוז בכיסא ולהתרחק ממנו אך דבר לא עניין אותו והוא המשיך בשלו. תחושת הקיפאון והפחד לקחו ממני את היכולת לקום מהכיסא ולהתלונן בפני הנהג על אותו ערבי".

ע' ממשיכה וכותבת  לשר התחבורה, "לאחר אותה נסיעה שנמשכה נצח ...כאשר האוטובוס הגיע סוף סוף לתחנה בצומת אריאל הערבי ירד מהאוטובוס. תחושת שחרור עברה בי ויחד עם זה החלו הדמעות לזלוג...והכול השתחרר בפרץ בכי".

ע' מתחננת בפני שר התחבורה, "איך בשנייה מצליח אדם אחר להשפיל ולבזות, לפגוע בכבוד העצמי ובפרטיות שלך. תחושות ורגשות של פגיעה בנפש שיישארו שם תמיד לנצח. בבקשה ממך כבוד השר עזור לי למנוע את המקרה הבא אל תיתן לאישה נוספת לעבור את אותה השפלה כמוני".

ה' אמא של אחת הבנות שהוטרדו מינית כותבת גם היא לשר התחבורה על הטרדה מינית שעברה בתה בקו 86 מפ"ת לאריאל על ידי ערבים, "הפלסטיני שישב ליד בתי החל להיצמד אליה ולגעת ברגלה... בתי חשה קפואה ומפוחדת ונצמדה לחלון כאשר היא מתקשה להגיב או לקבל עזרה... לקראת צומת גיתי אבישר הוא הניח את ידו על רגלה וירד מהאוטובוס".

מקרה נוסף של אמא שכותבת לראש עיריית אריאל, "בתי התיישבה באוטובוס ובא אליה ערבי והתיישב לידה כאשר היה די מקום באוטובוס הוא כביכול 'נרדם' עליה והניח את ראשו עליה היא מעירה לו מספר פעמים ובכל פעם הוא חוזר על כך".

מלשכת שר התחבורה נמסר "השר מודע לבעיה ופועל נמרצות לפתירתה על ידי תגבור משמעותי של מערך האוטובוסים שמגיעים לעיר וממנה".טוען....