מזכ"ל העבודה תוקף הקמפיין נגד חרדים

מזכ"ל מפלגת העבודה תוקף את קמפיין 'יחד נעצור את ההתחרדות' המשותף למפלגתו ולמרץ במירוץ למועצת עיריית ירושלים.

שמעון כהן , י"ד באלול תשע"ג

מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת חיליק בר, מבקר את הקמפיין נגד ההתחרדות שמובילה הרשימה המשותפת למפלגתו ולתנועת מרצ במרוץ למועצת עיריית ירושלים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מדגיש חבר הכנסת בר כי הרשימה אמנם משותפת למרץ ולעבודה אך הקמפיין אינו משותף. "אני מאוד לא אוהב את זה. לצערי לא הייתי שותף בהכנת הקמפיין ומיד לאחריו הבעתי את דעתי. אני לא אוהב את הקמפיין הזה שהוא לא בריא ולא צודק ולא מה שצריך להתמקד בו. צר לי שכך הם הדברים".

הקמפיין המדובר שנגדו יוצא חבר הכנסת בר נושא את הסיסמא "יחד נעצור את ההתחרדות". לדברי בר אמנם אין מדובר בקמפיין שניתן להגדירו כהסתה ובכל זאת מדובר בקמפיין מיותר.

נציגי מרץ שברשימה צוטטו כמביעים תמיהה על דבריו של בר וקבעו כי אנשי מפלגת העבודה הם שביקשו להצטרף לרשימתם ומשום כך לא ברורה התנגדותו של בר לקמפיין. בר מצידו דוחה את הדברים וקובע כי לא אנשי מפלגת העבודה הם שביקשו את השותפות המוניציפאלית אלא נציגי מרץ והעבודה במועצת ירושלים פנו יחדיו אל ראשי מפלגת העבודה וביקשו לאשר להם ריצה משותפת למועצת העיר.

חבר הכנסת בר מדגיש כי אמנם ישנם דברים משותפים רבים בין מרץ לעבודה אך עם זאת על מרץ להבין שיש דברים שבהם אנחנו שונים "ואף מאוד שונים, בין היתר בהתייחסות לקהילה החרדית". לדבריו "המטרות צודקות אבל אנחנו רוצים לחיות עם החרדים. אנחנו לא רוצים לחיות נגד החרדים ולכן אני לא ממש אוהב את הקו הזה של הקמפיין".

בר מציין כי טרם שוחח עם בכירי מפלגתו בסוגיה והוא מביע את עמדתו שלו בלבד לאחר שנשאל אודות הסוגיה, אך עם זאת להערכתו עמדותיהם של חבריו למפלגה דומות לאלה שלו.

כעת מקווה חבר הכנסת בר כי הגל השני של הקמפיין ישונה והמתקפה הישירה על הציבור החרדי לא תופיע בו כפי שהיא כעת. בהקשר זה הוא מזכיר את העבודה המשותפת של המפלגה יחד עם הנציגים החרדים גם כשהיו חברי קואליציה וגם כעת באופוזיציה.

בר נשאל אם אין הקמפיין הירושלמי מטריד אותו משום היותו "אצבע בעין" עבור הנציגים החרדים בכנסת, ובכך יפריע הדבר לשיתוף הפעולה האופוזיציוני מול ממשלת נתניהו. לדבריו הדברים אינם קשורים וניתן לבחון את דבריו בנאום הבכורה שלו בכנסת, עוד לפני שהיה ידוע אם מפלגתו תמצא את עצמה באופוזיציה או בקואליציה ומי יהיו שותפיה שם, "חצי מהנאום הזה עסק בצורך לחיות ביחד בתוך החברה בישראל, בין חילונים לחרדים, בין דתיים לבין שאינם דתיים. זה דבר בדמי כבר הרבה שנים כיליד צפת שעלה לירושלים, ואין לכך שום קשר למשחקי קואליציה ואופוזיציה".