"מתקפה כוללת על עולם התורה"

מנהלי הישיבות התכנסו הערב לדיון חירום בעקבות הקיצוץ הכבד בתקציב שעומד כעת על 66%. הבית היהודי: העברה נוספת בדרך.

חזקי ברוך , י"ד באלול תשע"ג

הדיון הערב
הדיון הערב
צילום: חזקי עזרא
 
עשרות מנהלי ישיבות הסדר וישיבות גבוהות התכנסו הערב (שלישי) ודנו בקיצוץ הקשה בתקציבי הישיבות, אשר הגיע למעשה לקיצוץ של שני שליש (66%) בתשלום לתלמיד ואברך.
 
בחודשים שנותרו לשנת 2013 יקבלו הישיבות תשלום של 155 ש"ח עבור תלמיד וזאת במקום 476 ש"ח שקיבלו הישיבות עבורו ב- 2012 . עבור אברך תקבלנה הישיבות 279 ש"ח במקום 856 ש"ח ב- 2012. נסיונות המנהלים לברר מה יקרה בשנת 2014 גם הם לא צלחו.
 
בדיון הערב הוחלט "לפעול למען קיום כנס חרום מיידי של ראשי הישיבות בקריאה להצלת עולם התורה ולחשבון נפש ביחס למתקפה הכוללת על עולם התורה".

ארי כץ, מנכ"ל ישיבת כרם דיבנה, אומר הערב, כי "אנחנו מאוכזבים מאוד מהתקציב שקיבלנו אתמול, אנחנו ישיבה גדולה וזה פגע בנו בצורה קשה, זו מלחמה בעולם התורה, יש להילחם את המלחמה הזו עם ראשי הישיבות והתלמידים. לא יעלה על הדעת שאנחנו, אלו שמטפחים את דור העתיד, צריכים להתחנן לכסף".

לדבריו, "קשה לנו לשלם משכורות ולשלם לאברכים. אנחנו מאוכזבים מהנציגים בבית היהודי ואנהחנו מקווים שהם יבינו שכל עולם התורה עומד כאן בפני משבר".

ניסן סלומיאנסקי ונפתלי בנט הבטיחו שעולם התורה לא יפגע, אתם לא סומכים עליהם?

"אני לא רוצה להגיד שום דבר לפני ראש השנה ולהוציא לעז על אף אחד אבל אלו העובדות. התקציב שקיבלנו אתמול קוצץ באופן קשה". 

דב שפלר, דובר מטה מאבק הישיבות, אמר לערוץ 7, כי "מצבנו הרבה יותר חמור ממה שחשבנו, אין לנו כסף לשלם משכורות, אנחנו שוקלים ברצינות לצאת להפגנה ובוחנים פיטורי עובדים, אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות"

לדבריו, "גם הפתרונות של תקציב דרך משרד הביטחון איננו פותר את כל הבעיה בישיבות ההסדר ובודאי שהפגיעה בישיבות הגבוהות היא קשה. אלו עמודי התווך של הציונות הדתית. אנחנו לא מסוגלים לשלם לספקים, לאברכים, לחברת החשמל. כולם הבטיחו לנו שהכל יסתדר, כיום אנחנו אחרי אישור התקציב ולא רק שזה לא הסתדר, מצבנו קשה מאוד".

מהבית היהודי נמסר לערוץ 7 בתגובה, כי "לא רק שההבטחות יקוימו - אלא שכבר היום הועברו 15 מיליון שקלים לישיבות ההסדר, באופן מוקדם יותר מכל שנה אחרת, בעקבות פעילות הבית היהודי. ייתכן שמקורן של הטענות באי הבנה: התשלום שהועבר אתמול לכלל הישיבות, הוא תשלום ראשון. בימים הקרובים אמורה להיות העברה נוספת. הבית היהודי תמשיך להילחם כדי להביא תוצאות למען עולם החינוך ועולם התורה".