למה לי גיאוגרפיה עכשיו?

אם אתם סקרנים לדעת כיצד נוצרת רעידת אדמה, מדוע הקרחונים בקוטב נמסים, איזו אדמה מתאימה לזריעת חיטה ועוד – לכו ללמוד גיאוגרפיה.

ערוץ 7 , ט"ו באלול תשע"ג

ישראל על המפה? אילוסטרציה
ישראל על המפה? אילוסטרציה
פלאש 90

"מהו הספר הגדול הזה?" שאל הנסיך הקטן, "מה מעשיך?"
"אני גיאוגרף", ענה לו האיש הזקן.
"מה פרוש גיאוגרף?" שאל הנסיך הקטן.
"גיאוגרף הוא אדם בעל השכלה נרחבת, אשר יודע את מקומם של כל הימים, הנהרות, הערים, ההרים והמדבריות".
"זה מעניין מאד", אמר הנסיך הקטן. "סוף סוף בעל מקצוע אמיתי!" והוא שלח מבט סביבו, על הפלנטה של הגיאוגרף. מעולם לא ראה פלנטה רבת־הוד כמותה...

(הנסיך הקטן / אנטואן דה סנט-אכזופרי)


ד"ר יוסי שפנייר, ראש החוג לגיאוגרפיה במכללה האקדמית הרצוג להכשרת מורים, משוכנע כי סטודנט שיש לו עניין במתרחש על פני כדור הארץ, ובשטחה המצומצמם של ישראל המשתרע על 30 אלף קילומטרים, "יש לו מה ללמוד בהתמחות לגיאוגרפיה".

אם אתם סקרנים לדעת כיצד נוצרת רעידת אדמה, מדוע הקרחונים בקוטב נמסים, איזו אדמה מתאימה לזריעת חיטה ועוד – זה המקום בשבילכם.

ד"ר שפנייר מספר לערוץ 7 על זווית הלימוד המיוחדת של החוג לגיאוגרפיה. "הייחוד של החוג לגיאוגרפיה במכללה האקדמית הרצוג לעומת מקומות אחרים הוא בשילוב היבטים סביבתיים לאור מקורות יהודיים תוך התייחסות להיבט היהודי-ערכי של המקצוע. אין שוני גדול בין לימוד גיאוגרפיה מזווית ראיה יהודית. הבסיס הפיזי הוא אותו בסיס, אבל ההסתכלות החינוכית בהיבט יהודי נותנת מבט ערכי שלא קיים בלימוד הכללי.

"כל אחד צריך להכיר וללמוד גיאוגרפיה" אומר ד"ר יוסי שפנייר, "אצלנו לומדים על ההיבט הפיזי של ארץ ישראל בפרט ושל העולם בכלל. זהו הבסיס להכל. לחי, לצומח, וכמובן לאדם", הוא מסביר.

לדבריו, כדי להיות אדם משכיל ורחב אופקים, "חשוב לדעת הכל מהכל- גם מחשבים, גם אנגלית, גם מתמטיקה. אך לפני שנוצרו השפות, ובוודאי לפני שנוצרו מחשבים – הייתה כאן גיאוגרפיה. אפילו לסטודנט שרוצה ללמד תנ"ך כדאי ללמוד גיאוגרפיה, ולו רק בכדי להבין את הרקע ההיסטורי-גיאוגרפי של כל דבר", מסביר שפנייר.

"הכרת תהליכים גיאוגרפיים בכלל ובארץ בפרט היא חשובה לכל אזרח משכיל ובעל חוש התעניינות והשכלה כללית. אני מצפה מכל מורה ובוודאי למי שעוסק בהוראה בארץ שיוכל לספק לתלמידיו תשובות בסיסיות לתהליכים גלובאליים המתרחשים בעולם. ניתן כיום למצוא הסבר בסיסי לכל תופעה באתרי מידע שונים אבל המורה המשכיל צריך לדעת למנף מיידע זה ולהפוך אותו לרלוונטי וזאת הוא יוכל לעשות בלימוד עקרונות בסיסים ומחקריים בהתמחות לגיאוגרפיה".

החוג לגיאוגרפיה מכשיר מורים להוראת גיאוגרפיה בחטיבת-הביניים. החוג כולל קורסים רבים בתחומים שונים הניתנים מפי מרצים מומחים. בין הקורסים הנלמדים: גיאוגרפיה של המזרח התיכון, עיר ועיור בעידן הגלובלי, מבוא לתורת האקלים, אוקיאנוס, מיפוי וטופוגרפיה ומבוא לאיכות הסביבה.