התעוררות המונית במכללה: 650 צעירות

650 צעירות, אחיות ואמהות הגיעו להתעורר לאלול במכללה ירושלים. דורון שפר ריגש אותן, נועה ירון גם הצחיקה אותן והשירה רוממה אותן.

אורלי הררי , ט"ו באלול תשע"ג

ערב התעוררות נערך אמש באודיטוריום של 'מכללה ירושלים' לרגל חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות. דורון שפר סיפר על החלמתו ממחלת הסרטן ונעה ירון סיפרה על התפנית הדרמטית בחייה.

בין השיחות התלכדו קולות מגוון המשתתפות לתפילת נשים מרטיטה של שירי נשמה ותשובה, שירי תפילה ישראליים ותורניים ואף לפיוטי סליחות בליווי נגניות וזמרות מהחוג למוסיקה במכללה. 

הערב נפתח בהקרנת סרטים חינוכיים מפרי ידיהן של סטודנטיות החוג למשאבי למידה במכללה. יוזם הערב, ראש מדרשת 'צופיה', הרב משה פרץ: "כל חוזר בתשובה הוא עולם ומלואו ושונה מחברו, השלווה של שפר מהפנטת, הדרמטיות של ירון מרתקת, המכנה המשותף היחיד שלהם ושל כל המשתתפות המגוונות זה המומנטום, הכיוון, לכולם בערב הזה בער הרצון להתרומם, להתחבר, עמוק יותר, קרוב יותר ואמיתי יותר".

הערב נמשך בשירי נשמה ותשובה, לאחר מכן סיפר הכדורסלן האגדי דורון שפר את כברת הדרך שעשה מהר הגעש הספורטיבי של יד אליהו כרכז הפותח של מכבי תל אביב ועד לשלווה הפסטורלית של מושב אמירים כמאמן והמנטור של 'היולי'. הקהל נדהם עוד יותר לשמוע על הדרך המדהימה בה החלים מהסרטן תוך התמקדות בעיקר בעבודה נפשית ורוחנית בנוסף לטיפול הקונבנציונאלי. 

הצעירות הדתיות לאומיות הפתיעו עם בקיאות יחסית והיכרות עם עולם הכדורסל והתעניינו מה גרם ל"איש קרח" משימתי להפשיר ולהיות יותר אנושי, כששאל שפר את הבנות: "מייקל ג'ורדן, מכירות? נשמע כל צחקוקים נבוכים בקהל. שפר הסביר להן ש"מייקל לכדורסלנים, להבדיל, הוא כמו ר' נחמן לברסלבים", שפר הוסיף ש"בתקופת הכדורסל הרבה מאוד מהשלווה היתה חיצונית, בפנים היו הרבה סערות, היום אני לא חף ממתחים וקשיים, אבל היום יש לי יותר כלים לתעל את אותם קשיים דרך התורה והתפילה". עוד שיחזר שפר רגעים יפים וקשים בחייו העשירים, דיבר על הערך שבספורט המקצועי, על חשיבתה של ההתבוננות הפנימית ועל כוחה של התשובה. את סיפורו עוצר הנשימה העלה שפר על הכתב בספרו החדש ענני.

השיחה עם נועה ירון הייתה שונה ב-180 מעלות משפר, את השלווה והאיזון החליפו הומור ותזזית, שהסעירו את האולם. השיחה של ירון כללה שילוב נדיר בין מופע סטנד-אפ מושחז למסרים חינוכיים עמוקים, מעשיים וכנים. הדיבור של ירון היה בגובה העיניים, כנה, וסוחף. בשיחתה שחזרה את קורות חייה משחר ילדותה ועד היום, תוך התמקדות ב"הסבה המקצועית" כלשונה שביצעה מעיתונאית לעקרת בית. 

בדבריה שיתפה שהפעם הראשונה שהחלה לאהוב ילדים הייתה כשזכתה לילדיה שלה ותיארה את עבודתה כמגישה בערוץ הילדים באור אבסורדי, של מקצוענות שמנותקת מאהבת ילדים אמיתית. ירון סיפרה על העוצמות שמצאה בחסידות שלא הרגישה בהם באולפני החדשות ושחזרה בכנות נדירה הן את רגעי השיא והן את רגעי השפל בשני צדדי המתרס.