"לא לפנות המאהל בגן סאקר"

האגודה לזכויות האזרח פנתה לעיריית ירושלים בדרישה שלא לפנות ולהחרים ציוד ממאהל גן סאקר, וזאת בהתאם להוראת היועמ"ש.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ז באלול תשע"ג

המאהל בגן סאקר
המאהל בגן סאקר
פלאש 90

האגודה לזכויות האזרח פנתה בדחיפות לראש עיריית ירושלים ניר ברקת בדרישה להחזיר את הציוד שהוחרם למשפחות המתגוררות במאהל חסרי הדיור בגן סאקר, ולאפשר להן להישאר במקום עד למציאת פתרונות דיור הולמים עבורם.

במכתב, מזכירה טלי אלמי, רכזת פניות הציבור של אגודה לזכויות האזרח בירושלים, כי היועץ המשפטי לממשלה קבע כי פינוי ציוד אישי של חסרי בית מוצדק רק במקרה שהדבר גורם לפגיעה ממשית במרחב הציבורי, וכי יש לנקוט משנה זהירות בטרם פגיעה בקניינם ובמיטלטליהם, ובטרם נקיטה בפעולה שתוצאתה תהיה פינוי מהמרחב הציבורי.

לטענתה, עמדת היועץ המשפטי לממשלה הובאה במסגרת דיון שמתקיים בימים אלה בבית המשפט העליון, וזכתה לתמיכה עקרונית מצד השופטים.

במקרה של המשפחות שהקימו מאהל בגן סאקר, טוענת אלמי, אין ספק כי האוהלים שפונו לא יצרו פגיעה ממשית באפשרות של הציבור לעשות שימוש במרחב הציבורי: "כיוון שמדובר באנשים, שלנים ברחוב בשל מצוקה כלכלית, יש להפעיל את חוקי העזר של העירייה באופן שלוקח בחשבון את זכותם להתקיים בכבוד במרחב הציבורי. ככלל, אין להחרים ציוד אישי הנדרש להישרדותם כמו שמיכות, מזרנים וגם אוהלים המגנים על השוהים מפני צינת הלילה ומפני מזיקים.החרמת ציוד יכול שתיעשה רק בנסיבות בהן מדובר בפגיעה ממשית בשימוש של הציבור במרחב הציבורי".

נציין כי במוצאי שבת האחרונה, 17.8.2013, הקימו חמש משפחות אוהלים בגן סאקר, לאחר שלטענתן לא נותר להן מקום לגור בו. ב- 19 באוגוסט 2013, יומיים לאחר הקמת המאהל, הגיעו פקחי עירייה, פירקו את האוהלים והחרימו את הציוד שהיה במקום, בין היתר - אוהלים, מזרנים וצעצועים של ילדים.

לדברי טלי אלמי, "מן הראוי שעיריית ירושלים תפעל למצוא פיתרונות עבור המשפחות, שהקימו את המאהל מתוך מצוקה כלכלית אמיתית. צעד של פינוי צריך להיות צעד אחרון, לאחר שמוצו כל האפשרויות לפתור את המשבר, בין היתר על ידי עירוב רשויות הרווחה, עבודה בשיתוף משרד הבינוי והשיכון, ושיתוף פעולה עם המשפחות עצמן –לשם מציאת פתרון דיור עבורן".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה "על אף שנושא הדיור אינו באחריות עיריית ירושלים אלא באחריות משרד השיכון, העירייה התגייסה לפני למעלה משנה לסייע למשפחות מחוסרי הדיור לפנים משורת הדין. העירייה גיבשה מתווה חסר תקדים של פתרונות לסיוע למחוסרי הדיור במסגרתו קיבלו המשפחות מענקים חד-פעמיים לשכירת דירה לחודשי החורף, במטרה לאפשר להם קורת גג ראויה לימים הקרים. העירייה המשיכה לסייע למשפחות בליווי, הכוונה וסיוע נוסף". 

"חשוב לציין כי העירייה אינה מתנגדת לקיום מחאה, אך יחד עם זאת מתנגדת להפיכת המחאה למקום מגורים בפועל ולא תאפשר זאת , שכן המאהל שהוקם בעבר בגן סאקר לא היה ראוי למגורי המשפחות והחיים בו הפכו למפגע בטיחותי ותברואתי. המאהל פונה בהסכמה וללא התנגדות ועל פי החוק. באשר לתנאי הזכאות לדיור הציבורי יש לפנות למשרד השיכון האחראי על הדיור הציבורי", נמסר.