זועבי: אשתתף גם בעתיד במשטים לעזה

בג"ץ פרסם נימוקיו להחלטה לבטל את פסילתה של זועבי מהתמודדות לכנסת. השופטים קבעו כי אין לפסול מועמדות על סמך "4 כתבות אינטרנט".

נתנאל כ"ץ , ט"ז באלול תשע"ג

להדיח? זועבי על במת הכנסת
להדיח? זועבי על במת הכנסת
פלאש 90

בג"ץ פרסם היום את הנימוקים לפסק דינו מיום 30 בדצמבר 2012, בו דחה את החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את השתתפותה של ח"כ חנין זועבי בבחירות לכנסת ה 19.

שופטים כתבו כי שימוש בפסילה של מועמד או רשימת מועמדים הינו אמצעי דרסטי שצריך להישמר למקרים חריגים ויוצאי דופן.

בנוגע לטענות שהועלו נגד ח"כ זועבי, הדגישו השופטים בחוות דעתם כי הראיות שהוצגו בפניהם אינן מספיקות. נשיא בית המשפט השופט אשר גרוניס ציין כי "משבאים לבקש שלילה של אחת הזכויות הבסיסיות והיסודיות ביותר בדמוקרטיה אין מקום להסתפק בארבע כתבות אינטרנט שמספקות, לכל היותר, הצצה למשנתו של אדם".

גם שאר השופטים הצטרפו לביקורת זו של השופט גרוניס נגד מגישי הבקשה.

בפסק הדין דחו השופטים את טענת מגישי בקשת הפסילה לפיה השתתפותה של ח"כ זועבי במשט לעזה מהווה הבעת תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. השופט סלים ג'ובראן ציין בחוות דעתו כי "עצם השתתפות במשט עצמו אינו יכול לעלות כדי הבעת תמיכה במאבק מזוין".

השופט ג'ובראן הוסיף כי "אין בעצם ההתנגדות למדיניות מדינת ישראל וברצון לשפר את מצבם של הפלסטינים משום תמיכה במאבק מזוין".

בנוגע לקשר של חברת הכנסת זועבי עם הנהגת החמאס הדגיש השופט ג'ובראן כי "לא הוכח שקשר זה חרג מקשר פוליטי גרידא...וודאי שלא הוצגה ראיה הקושרת בינה לבין מאבק מזוין של תנועת חמאס".

ממרכז עדאלה נמסר בתגובה לפסק הדין, כי "פסק הדין חוזר ומדגיש את עמדתם של היועץ המשפטי ושל ועדת טירקל לפיהם אין בעצם השתתפותה של ח"כ זועבי משום עבירה כלשהי. הפסילה של ח"כ זועבי על ידי ועדת הבחירות, מבלי להסתמך על ראיות בעלות ערך כלשהן ותוך התעלמות מעדותם של גורמים משפטיים רשמיים במדינת ישראל, מהווה רדיפה פוליטית, וחלק מתהליך מתמשך של דה לגיטימציה של הפעילות הפוליטית הלגיטימית של הערבים בישראל".

ח"כ חנין זועבי אמרה בתגובה, כי "לאחר מסע ההסתה הפרוע שניהלה התקשורת נגדי בעקבות השתתפותי במשט, זוהי זכותי וחובתה של התקשורת שנימוקים אלה יזכו בכיסוי תקשורתי הולם, באופן דומה לכיסוי שזכו לו השקרים והתעמולה נגדי".

ח"כ זועבי הוסיפה, כי "למרות שפסק הדין לא התייחס לאירועים על סיפון המרמרה, אני חוזרת ואומרת שהאיום היחידי שנתקלתי בו, היה האיום של לוחמי היחידה 13 נגד פעילי המשט. אני רואה בהשתתפותי בפעילות פוליטית לגיטימית נגד מצור לא אנושי כחובתי המוסרית, ואני אחזור ואשתתף בכל הזדמנות במשטים דומים".