ברית גפני - גלאון: "זוגיות טובה"

יו"ר סיעת יהדות התורה מרבה לשתף פעולה עם יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שמעידה: "גפני הוא מבריק ומיומן, יודע לעשות שואו".

עדו בן פורת , י"ז באלול תשע"ג

רואים עין בעין. גלאון וגפני
רואים עין בעין. גלאון וגפני
פלאש 90
יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ משה גפני, התייחס בראיון ל'אל מוניטור' למאבק האופוזיציוני נגד שר האוצר יאיר לפיד, שר הכלכלה נפתלי בנט וראש הממשלה בנימין נתניהו, ששתיקתו מרתיחה את המפלגות החרדיות.

את המאבק בגזירות של לפיד, מנהל גפני יחד עם שותפתו החברתית - יו"ר מפלגת מרצ, זהבה גלאון. השניים חברים טובים ומכנה משותף אחד עומד לנגד עיניהם: המאבק בציר לפיד - בנט - נתניהו.

האם הברית בין השניים אפקטיבית גם מעבר לסיקור התקשורתי שלה? נשאל גפני וענה "במיליון אחוז". לדבריו, "הרבה דברים השתנו בעקבות המאבק המשותף בתקציב. התוכנית הראשונית היתה הרבה יותר דרקונית. הרי יאיר לפיד קורא מה התקשורת אומרת ופועל בהתאם. אני דאגתי למעמד הביניים כשלפיד עוד היה קריין ברדיו". התשובה של גלאון חיובית לא פחות, "בזכות המאבק המשותף שלנו הצלחנו להוציא כמה עזים מהתקציב".

"אני מכירה את גפני הרבה מאוד שנים", אומרת גלאון, "אני מאוד מעריכה אותו. היופי הוא שאת התוכנית הכלכלית האלטרנטיבית שלנו גיבשנו על בסיס הסכמות. פשוט לא התעכבנו על מחלוקות. גפני יודע שאני בעד הפרדת הדת מהמדינה, ובעד פלורליזם ולימודי ליבה - בכל אלה יש בינינו מחלוקות עמוקות, ובהן לא נגענו. הלכנו רק על הנושאים החברתיים, והצענו מודל לתקציב אלטרנטיבי".

גלאון מספרת כי בפוליטיקה צריך לדעת לבנות קואליציות ולהרחיב מעגלים כדי להשפיע, מבלי לוותר על מחלוקות. היא נשאלה מה עם ההתנגדות של החרדים לגיוס לצה"ל וללימודי הליבה, אך ענתה בקול בוטח שחילוקי הדעות הללו לא מפריעים להם לעבוד יחד. "אני מראש לא נכנסת לזה. גפני הוא איש מבריק, פולטיקאי מיומן ומשופשף, עם חוש הומור שיודע לעשות שואו ויודע את כללי המשחק".

גפני מזכיר בציניות כי גם החרדים הם בני אדם, "למרות שיש כאלה שחושבים שאנחנו צפרדעים". על החיבור עם גלאון הוא אומר, "זה נכון שיש בינינו חילוקי דעות בנושא דת ומדינה, אבל חוץ מזה אין כמעט משהו אחר. יכול להיות שהם במרצ מאוד קיצוניים בתהליך מדיני, ואני פחות. אבל אני לא ליכוד." לדבריו, "אנחנו רואים עין בעין את הנושאים הכלכליים. שנינו הרבה שנים בכנסת. עכשיו במאבק על התקציב ניהלנו מאבק, כי הגיע שר אוצר שלא יודע כלום מהחיים שלו. יש לנו עוד שיתופי פעולה באופוזיציה, אבל עם זהבה יש יותר חיבור".

הוא לא שולל הרחבת השיתוף פעולה עם גלאון גם בנושאים מדיניים. "אני בעד תהליך מדיני. אנחנו לא ימין, אבל יותר מהכל אני רוצה שהממשלה הזאת תעבור מן העולם. במערכת הפוליטית אתה עובד לפי יעדים, ולפי זה אתה קובע את שותפיך", אמר.