תם עידן המתנחל הפראייר

בהר חברון הוקם ועד פעולה נגד טרור גניבת הרכוש והעדרים. היוזם: נפעל בזירות האינטרנט והמשפט כמו גם התקשורת והשטח.

שמעון כהן , י"ז באלול תשע"ג

דיר עיזים עדר גבעות עולם
דיר עיזים עדר גבעות עולם
הלל מאיר

בשבועות האחרונים סובלים תושבי הר חברון ממכת גנבות קשה הבאה לידי ביטוי בעיקר בגניבת בקר וכלי רכב.

הסרטון המצורף מתעד את גניבת הבקר מחוותו של יששכר מן, תושב חוות מעון, האומד את הנזק בכארבעים אלף שקלים. בסרטון המצולם ממצלמת האבטחה נראים השודדים הערבים כשהם מבריחים את הצאן בזה אחר זה אל מחוץ למתחם הדיר.

כחלק מהמאמץ לבלום את התופעה הקים המועמד לראשות המועצה יוחאי דמרי, תושב עתניאל, ועד מתיישבים שהחל לפעול השבוע. ביומן ערוץ 7 סיפר על המהלך החדש ועל התופעה.

במכת הגניבות רואה דמרי סכנה ביטחונית של ממש. "בתקופה האחרונה הפלשתינים מעזים יותר ויותר. הם חודרים לישובים תחת מסווה של פשיעה כלכלית. הגניבה במעון היא אחת מיני רבות. צריך לזכור שגם הרצח באיתמר של בני משפחת פוגל תואר במשהו שהתחיל במגמה פלילית. סיפרו לנו שהם נכנסו לגנוב אבל המרחק בין גניבת רכוש לגניבת נפש קטן".

לטעמו של דמרי "יש לדרוש מהמערכת התייחסות לכל גניבה כאל ניסיון פיגוע. אי אפשר לקבל את התופעה בסלחנות".

את מודל ועד הפעולה שהוא מקים מוצא דמרי בועד שהוקם בשעתו בגולן וגם הפועל בשומרון. לדבריו ועדים אלו הצליחו בפעילות קבועה לשנות את הגישה הכללית כלפי ההתיישבות, "תם עידן המתנחל הפראייר", הוא אומר. "אנחנו לא מוכנים לקבל את הדברים כמובנים מאליהם. אנחנו רוצים חיים נורמאליים כמו בתל אביב ובירושלים".

בין פעילותו של הוועד מוצא דמרי ערך באפיק ההסברתי. הוא מציין כי המבקש לקבל חומר ומידע אינטרנטי אודות הר חברון יקבל מיידית מידע שאותו העלו אנרכיסטים וגורמי שמאל המכפישים את ההתיישבות. לדבריו בפעילות אינטרנטית נכונה ניתן לשנות את המגמה. "אסור להפקיר את השטח לשמאל. נפעל שם".

עוד הוא מציין את הזירה המשפטית ומציין את ועד מתיישבי שומרון כמודל לחיקוי כוועד שהצליח להשיב מלחמה שערה בתביעות דיבה נגד מכפישי ההתיישבות שנאלצו להתנצל ולפצות על התבטאויותיהם.

כמו כן הוא מעלה את הזירה המשפטית מול הבנייה הערבית באזור. לדבריו בתצלומי אוויר משנת 2000 ניתן לראות שטחים עצומים ריקים לחלוטין ואילו אותם שטחים עצמם נראים היום כשהם גדושים במאות ואלפי בתים ומבנים בלתי חוקיים של בדואים העושים בשטח כרצונם. "הם לא רק גונבים עדרים וכלי רכב אלא גם את האדמה".

במקביל מבטיח דמרי פעילות גם בזירה המעשית נגד גנבי העדרים והרכוש, אך בתחום זה הוא מעדיף שלא לפרט אלא להותיר מעט מקום להפתעות, כלשונו.