אלפים הפגינו למען בעלי החיים

כ-3,000 איש משתתפים הערב בתל-אביב בהפגנה למען בעלי-חיים. הפגנות מקבילות מתקיימות ב-40 ערים ברחבי העולם.

ניר הר זהב , י"ח באלול תשע"ג

אלפים הפגינו למען בעלי החיים
אלפים הפגינו למען בעלי החיים
צילום: רויטל טופיול

תחת הכותרת "תסתכלו להם בעיניים" התאספו הערב כ-3,000 איש בתל-אביב בהפגנה למען בעלי חיים.

אורי שביט, פעילה למען בעלי-חיים, אמרה באירוע, "אין להם קול, אבל יש להם נשמה. אין להם מילים, אבל יש להם רגשות. כמונו ממש, הם רוצים וצריכים לחיות. ולא להיות כלואים, משועבדים ומנוצלים בכל דרך שהדמיון האנושי מעוניין בה - הם אינם לבוש, אינם דברי מאכל, אינם מוצרי שעשוע, אינם מינים פולשים, אינם מעבדת ניסויים מהלכת. הם דבר אחד בלבד - בעלי חיים. יש להם בעלות על חייהם ומחובתנו לזכור אותה, לכבד אותה ולהחזיר להם אותה. לא רק כי אנחנו צריכים, אלא כי דווקא אנחנו, בעלי הקול, החזקים, יכולים".

יוזם ההפגנה, ד"ר אסף הרדוף, פעיל למען בעלי-חיים ומומחה למשפט פלילי, אמר "אני מתבייש במערכת המשפט שאני חלק ממנה: באוזלת ידה, בהתעלמות מבעלי החיים. מערכת שבה גריסת אלפי אפרוחים ביום למוות - חוקית. מערכת שבה החדרת חומרים כימיקליים לעיני ארנבים כפותים וחיטוט בגופם חסר האונים של קופים כבולים בעודם בהכרה – חוקיים. מערכת שבה סחר בפרווה שנקרעה מגופם של שועלים – חוקי. מערכת שבה הוצאה להורג של כלבים וחתולים פשוט משום שאין להם בית – חוקית. אבל אני גם גאה – בכל מי שהגיע לכאן הערב. אנו פה, במאבק לחיים, עד שנוכל להסתכל להם בעיניים".

האירוע החל כיוזמה פרטית של ישראלים בודדים שפתחו אירוע בפייסבוק, אך עורר גל של הפגנות ברחבי העולם – הפגנות מקבילות נערכות ביותר מ-40 ערים בעולם, מלונדון ועד סן פרנסיסקו, ממוסקבה ועד קוסטה-ריקה.  

"הגיע הזמן שכולנו ביחד נצעד ונאמר בקול ברור: די לאלימות, די לניצול, די לשעבוד, די לאכזריות, די להחפצה, די לטבח בעלי החיים" נכתב בעמוד הפייסבוק של האירוע. "בעלי חיים אינם מוצר ואינם סחורה; הם יצורים חשים הראויים לחופש ולחיים, ומחובתנו לשמש להם קול".

בהפגנה השתתפו אורנה בנאי, מיקי חיימוביץ, שי גולדשטיין, אבי גרייניק, דליק ווליניץ, חני נחמיאס, שלי גפני, מיכאל גריילסאמר ונטלי עטיה.