עו"ד הורשע בהונאת מיליונים של 2 בנקים מצרים

ביהמ"ש המחוזי בחיפה הרשיע עו"ד תושב באקה על גרבייה בהונאת בנקים מצריים ממשלתיים בקשר לתביעת בעלות על מניות של מלון "המלך דוד".

שלמה פיוטרקובסקי , כ' באלול תשע"ג

למנוע הגבלת חשבון
למנוע הגבלת חשבון
צילום: פלאש 90

סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה, השופט אילן שיף, הרשיע עורך דין כבן 40, תושב באקה אל גרבייה, בהונאת שני בנקים מצריים בסכום של כ- 21 מליון ש"ח.

הבנקים אותם הונה עורך הדין על פי הכרעת הדין הם בנק אלעקארי אלמצרי אלערבי ובנק מצר, המצויים בבעלות ממשלת מצרים, ומושבם בקהיר.

עורך הדין התבקש על ידי הבנקים לטפל במימוש זכויותיהם עפ"י שטרי מניות של חברת מלונות ארץ ישראל בע"מ, (המלך דוד) אשר הוחזקו, לכאורה, על ידם.

עפ"י כתב האישום הציג הנאשם בין היתר מצג שווא כלפי בנק אלעקארי, לפיו בכוונתו להגיש תביעה כספית על סך 78,000,000 דולר כנגד האפוטרופוס לנכסי נפקדים, לצורך טפול במימוש זכויותיו, ודרש מנציגי הבנק סך של 8,255,000 ש"ח, עבור תשלום האגרה, אותו התכוון לשלשל לכיסו במרמה, סכום שאכן הועבר אליו ע"י הבנק בפועל.

בפועל הגיש עורך הדין לבית המשפט המחוזי בירושלים, תביעה בשם בנק אלעקארי למתן פסק דין הצהרתי כנגד האפוטרופוס לנכסי נפקדים ושילם סך של 954 ש"ח בלבד כאגרת משפט.

לבנק מצר הציג עורך הדין מצג שווא, לפיו יגיש בשם הבנק לצורך מימוש זכויותיו תביעה כספית על סך של 406,000,000 ₪ שתשלום אגרת משפט בגינה הוא בסך של 2.5% מסכום התביעה. למרות זאת הגיש עורך הדין תביעה בביהמ"ש המחוזי בירושלים למתן פסק דין הצהרתי כנגד האפוטרופוס לנכסי נפקדים ושילם סך של 975 ₪ בלבד כאגרת משפט.  

עורך הדין הציג בפני הבנק מצג שווא ולפיו סכום אגרת המשפט הוא 10,169,910 ש"ח ודרש ממנו סכום שכזה עבור תשלום האגרה, אף שהתכוון לשלשל את הכסף לכיסו. כתוצאה ממהלכים שנקט ובהתאם לבקשתו, הועבר בסופו של דבר ע"י הבנק הסכום הנ"ל ללשכת הוצל"פ וממנה הועבר לחשבון הנאשם סך של 9,971,734 ש"ח, בו על פי פסק הדין עשה שימוש לצרכיו.

עורך הדין טען בין היתר, כי הסכומים שהתקבלו על ידו משני הבנקים נתקבלו כשכר טרחה על עבודתו בהתאם לסיכום עמם ולא כאגרה, וכי הסכומים הוסוו כאגרה מפאת חוסר יכולתם של הבנקים לשלם שכ"ט גבוה בתחילת ההליך. כתוצאה מכך לטענתו לא בוצע על ידו שום מעשה מרמה כלפי הבנקים.

סגן הנשיא שיף קבע, כי הנאשם, קבל בנאמנות, בהיותו עורך דין, המייצג את הבנקים, סכומי כסף גבוהים, מבנק אלעקארי ובנק מצר, על מנת שישמשו אותו בתשלום אגרות עבור תביעות כספיות בעודו מגיש תביעות לפס"ד הצהרתי, שסכום האגרה עבורן הוא מאות שקלים בלבד, וזאת כדי לאפשר לו לקבל במרמה את סכומי האגרה הגבוהים מאד, שהופקדו בידיו,  אותם שילשל בעורמה ובתחבולה לכיסו . בכך עבר שתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

בנוסף, קבע השופט כי הנאשם אף שינה מסמכים וזייף קבלה של בית משפט על מנת להציג מצג שווא לבנק אלעקארי, לפיו, סכום האגרה אכן שולם לבית המשפט וזאת כדי להעלים את מעשיו.

השופט קבע, כי הנאשם הודה בזיוף הקבלה וכי אין ספק שהזיוף נעשה על מנת לאפשר לו לממש את קבלת סכום האגרה שהועבר לידיו. כלומר, הזיוף בוצע בכוונה לקבל באמצעותו דבר וזאת בנסיבות מחמירות, המתבטאות בעצם ביצוע העבירה ע"י עורך דין, שאמור להיות נאמן של לקוחותיו ובסכום הגבוה, שהתקבל במרמה.