מלחמת לפיד בעולם התורה

גורם באיגוד הישיבות הגבוהות מספר על התוכנית האסטרטגית של תנועת "יש עתיד" להפלתן של הישיבות עד לשנת 2020.

עוזי ברוך , כ' באלול תשע"ג

יאיר לפיד
יאיר לפיד
פלאש 90

בלון החמצן הולך ומתרוקן. פגישה נוספת התקיימה היום (שני) בירושלים בעקבות המשבר הכלכלי בעולם הישיבות.

גורם באיגוד הישיבות הגבוהות מספר לערוץ 7 על התחושות הקשות בימים אלה בעקבות מצוקתן של הישיבות בשל התנהלותו של שר האוצר יאיר לפיד ומלחמתו בעולם התורה.

לדברי הגורם, נכון להיום, מקבלות הישיבות שליש בלבד מתקציבן וכי כל ההבטחות לכסף נוסף נבלמות במשרד האוצר. לפחות עשר ישיבות ציוניות נאלצו בתקופה האחרונה לפטר עובדים, רבנים לא מקבלים את מלוא השכר והאוכל באותן ישיבות קוצץ בכעשרים אחוזים.

מסתבר כי מדובר היה בתוכנית אסטרטגית גדולה ורצינית של תנועת "יש עתיד" להביא לקריסתן של הישיבות כחלק מישום התפיסה האידאולוגית פוליטית של העומד בראש - יאיר לפיד.

מדובר בצוות חשיבה מתוכנן שעבד "שעות נוספות", לדברי הגורם, כדי להביא לפגיעה אנושה בכל עולם התורה. "זה התחיל עוד לפני הבחירות, במשא ומתן הקואליציוני, בהקמת וועדת פרי, בפגישות אינטנסיביות לקראת ישום המטרה", אמר הגורם בכאב לערוץ 7.

"לא לחינם אין פרוטוקולים מוועדת פרי", הוא אומר. לדבריו, מפלגת הבית היהודי נפלה למלכודת של יאיר לפיד, "החבירה אליו בנושא הזה הייתה טעות גדולה. נפתלי בנט חשב שהוא בסיירת מטכ"ל ולא הבין שהוא נכנס לעומק הפוליטיקה שם מילה זו לא מילה, הבטחות אינן הבטחות, אח זה לא אח".

"צריך להודות ולומר - יש עתיד הונו אותנו, רימו אותנו. אולי היינו תמימים. אבל עכשיו כולם מבינים את גודל הטעות ומשלמים עליה", אמר. לדבריו, פעל לפיד בכל הדרכים כדי להשיג את המטרה ולהביא לפגיעה הקשה.

מסתבר כי המתקפה מצד יש עתיד על הישיבות לא מבדילה בין ישיבות ציוניות לחרדיות. אנשי יש עתיד מנסים (ומצליחים) לפגוע ב'הסדר' עם הארכת השירות, הטלת הגבלות על הישיבות הגבוהות, פגיעה בתלמידים המתמידים, הגברת האכיפה שהופכת את כל התלמידים לחשודים, הקמת צוות שיעמול על החתמה ביומטרית לתלמידים והצבת יעדים לישיבות בידיעה כי הן אינן יכולות לעמוד בהם.

וועדת פרי פעלה בתחבולות נגד הציבור הדתי והחרדי כדי להביא לפגיעה האנושה במוסדות היקרים לו. "ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי הפעיל את כל השיטות והתחבולות שידע מעברו בשירות הביטחון הכללי כדי להשיג את המטרה", אמר הגורם. כמו כן ועדת שרים לעניין השוויון בנטל בשירות הצבאי הפכה להיות ועדת המעקב כך שכל בקשה חייבת לעבור דרכה.

ההצעה של וועדת פרי מנוסחת באופן עמום כך שדרוש עורך דין כדי להבין כל סעיף בה. גם בכירים במשרד החינוך אומרים כי ההצעה של וועדת פרי טומנת פוטנציאל שיפגע בכל הצדדים המוסדיים והתמיכה של הישיבות הציוניות והחרדיות. והבית היהודי? שם טוענים גורמים כי יאיר לפיד הונה אותם וכעת נעשים מאמצים לפתור את הבעיה שאולי תציל חלק מהישיבות. 

לסיום אומר הגורם, הישיבות עומדות לפני קטסטרופה, כלשונו, אם לא יהיה שינוי מידי, בשנת 2020 יסגר עולם הישיבות - זה לא איום זו עובדה.