ארה"ב מגבשת תגובה להתקפה הכימית

נשיא ארה"ב מגבש תגובה הולמת למתקפה הכימית שביצע המשטר הסורי. שר החוץ האמריקני הבהיר כי אכן נעשה בסוריה שימוש בנשק כימי.

אבי חיים , כ' באלול תשע"ג

אזור אסון. אובמה
אזור אסון. אובמה
פלאש 90

דובר הבית הלבן ג'יי קרני מאשר הערב כי נשיא ארה"ב ברק אובמה מגבש תגובה הולמת למתקפה הכימית שביצע המשטר הסורי.

הערב דווח כי מטוסי קרב ותובלה הגיעו לבסיס חיל האוויר הבריטי בקפריסין. אזרחים בקפריסין דיווחו כי הבחינו בפעילות ערה של כוחות שונים סביב הבסיס הבריטי.

העיתון הבריטי "טיימס" דווח היום כי נראה שדרך התקיפה המועדפת היא שיגור כמה מטחים של טילים מספינות בים התיכון. עיתון בריטי אחר, "דיילי טלגרף", מדווח כי ספינות מלחמה בריטיות יהיו מוכנות בתוך כמה ימים לתקיפת מטרות בסוריה בטילֵי שיוט, בשיתוף פעולה עם כוחות אמריקניים.

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, קיים הערב מסיבת עיתונאים והבהיר כי אכן נעשה בסוריה שימוש בנשק כימי. "השימוש בנשק כימי בסוריה הוא אמיתי ומבוסס על עובדות", הכריז קרי והוסיף כי "על המצפון של כל אומות העולם להזדעזע מהמתקפה שביצע צבא סוריה ולוודא שדבר כזה לא יחזור על עצמו". קרי הוסיף עוד כי "העולם כולו מוכרח לתת את הדין על שימוש בנשק כימי".

הוא אמר כי ארצות הברית מחזיקה בקטעי וידאו והוכחות נוספות מהקרקע לכך שנעשה שימוש בנשק זה, "ברור לנו שהמשטר הסורי מחזיק בסוג כזה של נשק".

במקביל אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, במסיבת עיתונאים כי למדינות המערב שדורשות התערבות צבאית בסוריה אין הוכחות לכך שמשטר אסד הוא האחראי לתקיפה, והוסיף כי "פעולה צבאית תוביל למלחמה".