ממצאים יהודיים מימי בית שני בחפירות תל רכש

משלחת משותפת מיפן ומישראל חשפה ממצאים יהודיים מימי בית שני בחפירות תל רכש שבגליל התחתון. בין הממצאים גם מצבת פולחן כנענית.

שמעון כהן , כ"א באלול תשע"ג

באתר החפירות
באתר החפירות
מכללת כנרת

משלחת ארכיאולוגים משותפת מיפן ומהמכון לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, חשפה מצבת פולחן כנענית בבית יהודי מימי בית שני בחפירות תל רכש שבגליל התחתון המזרחי, בתחום שמורת הטבע הייחודית של נחל תבור.

ממכללת כנרת נמסר כי מדובר בעונת החפירות השישית של המשלחת יפנית מאוניברסיטאות טנרי, ריקיו (טוקיו), בניהולם של פרופ' היסאו קואברה, פרופ' שואיצ'י הסגאווה וד"ר יצחק פז, חפירות המבוצעות בשיתוף פעולה עם המכון לארכיאולוגיה גלילית במכללה בניהולו של ד"ר מרדכי אביעם. החפירות חשפו בין השאר חלקים גדולים של בית חווה יהודי מימי הבית השני שניצב היה בראש התל שבו שכבות מתקופות הברונזה והברזל.

במכללה מדגישים כי עדויות לכך שתושבי החווה היו יהודים באו מחשיפתם של מספר ניכר של כלי אבן טיפוסיים שעל פי ההלכה אינם מקבלים טומאה, נרות שמן טיפוסיים המאפיינים את היישובים היהודיים וכן מטבעות של העיר היהודית טבריה.

ד"ר מרדכי אביעם, יו"ר המכון לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, סיפר: "הפתעה גדולה חיכתה לנו, לחופרים, כאשר בתוך המפולות של הקומה השנייה של בית החווה, נתגלתה מצבת פולחן כנענית, כזו שניצבה בתוך קודש קודשים של מקדש שמקומו עדיין לא התגלה. מצבות דומות התגלו במספר תילים כנעניים כמו חצור. המצבה, עברה בשימוש משני להיות משקוף באחד מחדריו של המבנה היהודי. כך, בהתפתחותם הייחודית של התילים הארכיאולוגים בארץ ישראל מתערבבים במהלך הדורות חפצי פולחן ואמונות מעולמם רב האלילים של הכנענים אל המונותיאיזם".