דייטש: החלטת הממשלה – צלם בהיכל

מ"מ ראש עיריית ירושלים יוסף דייטש תוקף את 'פשרת בנט', לפיה תוכללנה נשות הכותל להתפלל ברחבה מיוחדת במתחם קשת רובינסון.

חיים לב , כ"א באלול תשע"ג

בואו לבקר. הרחבה החדשה בכותל
בואו לבקר. הרחבה החדשה בכותל
צילום: מנדי הכטמן

"החלטת הממשלה – צלם בהיכל", כך תקף מ"מ ראש עיריית ירושלים, יוסף דייטש, את החלטת הממשלה אותה הציג השר בנט לפיה נשות הכותל תוכלנה להתפלל ברחבה מיוחדת שתקום במתחם קשת רובינסון.  

במהלך ישיבת הממשלה השבועית שהתקיימה בתחילת השבוע הודיע השר בנט, כי בכדי לסיים את הסאגה ההולכת ונמשכת מדי ראש חודש בכותל המערבי, מבקשת הממשלה לאמץ את מתווה מנדלבליט, שעמד בחודשים האחרונים בראש ועדה שעסקה בנושא.

מנדלבליט הציע, כי אותה קבוצה תוכל להתפלל ברחבה מיוחדת שתקום בגודל כ- 400 מ"ר במתחם קשת רובינסון, שם תתאפשר לה תפילה כולל קריאת התורה והתעטפות בטלית.

בימים האחרונים כבר נבנתה הרחבה המדוברת עם במות בסמוך לקשת רובינסון ומאחורי גשר המוגרבים, וזאת כפתרון זמני לקראת הימים הנוראים, כאשר בהמשך הממשלה תדון בפתרון להקמת רחבה קבועה במקום.

דייטש אמר, כי "כל יהודי שקדושת הכותל המערבי קרובה ללבו, צריך למחות על חילול המקום המקודש ביותר לעם היהודי, מקום ממנו לא זזה שכינה מעולם, על־ידי קבוצה הזויה ופרובוקטיבית של מחללות הכותל, המגיעות למקום בכוונה תחילה לקעקע מקדושת המקום, תוך ליבוי יצרים והסתה חמורה ביותר כנגד יסודי הדת, ע"י הופעה לתיפלה והוללות בניגוד לכללי ההלכה ומסורת הדת בהתעטפות נשים בציצית ותפילין וקריאה בתורה, כשכל מטרתה היא לעורר פרובוקציות לצורך ניהול מאבק לנתק את עם ישראל מכל זיז של תורה ודת".

לדבריו, "במקום שגורמי החוק יעמידו אותם על מקומם בכדי שתפסקנה לחלוטין את המחזה המביש הזה מדי חודש בחודש, הם נותנים זריקת עידוד בכך שמקצים להם מתחם מכובד וקבוע בכדי שתוכלנה לבצע את זממם באין מפריע".

"היהדות החרדית תאבק בכל כוחה נגד מגמה זו בעצה אחת עם גדולי התורה, בכדי להביע את זעקת היהדות הנאמנה על הפגיעה האנושה במקום הקדוש והיקר מכל לעם היהודי. עלינו להכריז קבל עם ועדה, כי כלל ישראל לא ישתוק ולא יעבור לסדר היום נוכח המזימה השפלה להפוך חלילה את שריד בית מקדשנו לטמפל רפורמי ר"ל ולמופע ראווה תקשורתי", הוסיף דייטש.