רוסיה: המתמודד הציע להרים כוסית "לחיי השואה"

גופים יהודים שיצאו למערכה נגד נבלני קיבלו איומים מאנשים המגדירים עצמם אוהדי האיש. בימים אלו נבחנים צעדים משפטים נגדו.

חיים לב , כ"א באלול תשע"ג

מוסקבה
מוסקבה
פלאש 90

ארגונים יהודים וחברי קבוצות אתניות אחרות בבירת רוסיה חוששים לצאת בגלוי נגד אלכסיי נבלני, המתמודד על ראשות העיר מוסקבה, שהתבטא באופן חמור ביותר נגד יהודים ואף הציע להרים כוסית לחיי השואה, לאחר שקיבלו איומים מתומכיו.

אלכסיי נבלני קנה לו בשנים האחרונות אוהדים רבים ברוסיה ובמערב, הודות למלחמתו העיקשת נגד הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין.

נישא על גלי האהדה הללו, החליט נבלני להתמודד על ראשות עיריית מוסקבה בבחירות שיערכו בעיר בתחילת החודש הבא.

אלא שללוחם בשחיתות הקורא להגנת הדמוקרטיה ברוסיה, יש גם עבר של התבטאויות אנטישמיות חמורות ביותר. אמירותיו מעוררות חששות כבדים בקרב יהודים וקבוצות אתניות אחרות בבירת רוסיה, העלולות למצוא את עצמן חייות תחת ראש עיר אנטישמי.

בטקס שנערך לאחרונה, הציע המתמודד לראשות עיריית מוסקבה לא פחות מ"להרים את הכוסית הראשונה – לחיי השואה", ובהמשך אף כינה יהודים דתיים כ"גנדרנים בכובעי שועל ומלבושים בלויים" וציין כי "מי שרוצה לחיות ברוסיה חייב להפוך לרוסי במלוא מובן המילה".

נבלני עצמו הגיב על הטענות נגדו ואמר כי "לאומנות מסוכנת אך ורק כשהיא מחתרתית, לעומת זאת כאשר היא נמצאת בשלטון אז היא מתמתנת", וציין כי גם ראש עיריית רומא שייך לניאו־פשיסטים ובינתיים, הדגיש, "לא היו פוגרומים במקום".

כאמור, לאחר שגופים יהודים החליטו לצאת למערכה נגד נבלני, הם קיבלו איומים מאנשים המגדירים עצמם אוהדים של האיש, ובימים אלו נבדקים הצעדים המשפטים שניתן לנקוט נגדו.