זכויות נשים גם ביו"ש, השמאל זועם

בממשלה צפוי להתקיים מחר (א) דיון בערר שהגיש השר יעקב פרי נגד ההחלטה שאישרה ברוב מוחץ את החלת חוק זכויות הנשים ביו"ש.

עוזי ברוך , כ"ה באלול תשע"ג

אורית סטרוק
אורית סטרוק
צילום: פלאש 90

בממשלה צפוי להתקיים מחר (א) דיון בערר שהגיש השר יעקב פרי נגד החלטת וועדת השרים שאישרה ברוב מוחץ את החלת חוק זכויות הנשים ביהודה ושומרון.

החוק מגן מפני פיטורים ופגיעה בזכויות הנשים במהלך טיפולי פוריות, ההריון או חופשת הלידה וחלקו לא מוחל ביהודה ושומרון.

בתגובה לטענותיו של יעקב פרי על 'סיפוח' ותקדים משפטי אמרה היום ח"כ סטרוק, "השר פרי לא שולט בחומר הנלמד. עד היום הוחלו ביו"ש חוקים אחרים כגון: חוק העונשין, חוק רשות השידור, פקודת מס הכנסה פקודת התעבורה ועוד רבים. במקרה או שלא כולם עוסקים בחובות המוטלות על האזרחים ביו"ש ולא על זכויותיהם.  כך שלטיעון שיש פה תקדים זה פשוט לא נכון.

שנית, גם היועץ  המשפטי לממשלה שהתנגד לחוק הודה שאין מניעה לחקיקת חוקים פרסונאליים וחוק זכויות הנשים הוא בדיוק כזה. הוא אינו חוק טריטוריאלי ואינו עוסק בסיפוח קרקע אלא בזכויות המוחלות על האדם ולא על האדמה ולכן אין שום מניעה להעניק בחקיקה את הזכויות הללו לאזרחים".

בהתייחס להצעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין להחיל את החוק באמצעות חקיקה צבאית (צו אלוף פיקוד) אמרה סטרוק, "זה זמן רב שהחקיקה הצבאית שנועדה להחיל את הנורמות של החקיקה הישראלית גם ביו"ש תקועה וגוררת רגליים. בדיון שהתקיים בוועדת שרים לחקיקה התברר שחקיקת הצו לעבודת נשים נמשכת כבר זמן רב מאוד ולא מתקדמת כלל. לכן אנחנו רוצים חקיקה ולא צו".

ההצעה החלה לאחר שלפני מספר חודשים פנתה תושבת השומרון שפוטרה מעבודתה כמטפלת למשרד התמ"ת האמון על אכיפת 'חוק עבודת נשים' הבא למנוע מצב שכזה.  בתשובת משרד התמ"ת צוין במפורש: "פנייתך נסגרה מחוסר סמכות בחוק עבודת נשים מעבר לקו הירוק".

חברת הכנסת אורית סטרוק (הבית היהודי), שהמקרה הגיעה לידיעתה, ערכה בירור וגלתה שלא מדובר במקרה ספציפי אלא בחוסר יכולת של גורמי האכיפה להגן על נשים הרות בשטחים ולהגן על זכויותיהן, בתגובה הגישה סטרוק הצעת חוק שתעגן את השמירה על מקומות העבודה גם מעבר לקו הירוק וזו תידון בקרוב. בהצעת החוק מצוין במפורש כי ההגנות בחוק הישראלי יחולו גם על אשה פלשתינית העובדת אצל מעסיק ישראלי ביו"ש.

ואיך מגיבה האגודה ל"זכויות האזרח"? עו"ד תמר פלדמן, מנהלת המחלקה לזכויות האדם באגודה לזכויות האזרח, מסרה בתגובה כי "הצעת החוק של אורית סטרוק אינה אלא לבנה נוספת במבנה המשפטי המפלה והמעוות, שנבנה לאורך 46 שנות הכיבוש: שתי מערכות החוק השונות החלות על שתי האוכלוסיות החיות בגדה המערבית. היום מתפקדות בגדה מחד, מערכת החוקים הישראלית המתקדמת, שמוחלת על המתנחלים, ומאידך, מערכת הדינים הצבאיים, לה כפופים התושבים הפלסטינים. לאור הזדעקותו של היועץ המשפטי לממשלה נגד הסיפוח, מפליאה שתיקתם ארוכת השנים שלו ושל קודמיו נוכח הפגיעה החמורה בשוויון המובנית במשטר המשפטי בשטחים".

פלדמן הוסיפה: "דיני העבודה הישראליים מוחלים גם היום, בפועל, על כל העובדים והעובדות בהתנחלויות. כך שאין בהצעת החוק של ח"כ סטרוק כדי לשפר את מצבן של נשים המועסקות אצל מעסיקים ישראליים. הדין הצבאי, לעומת זאת, אינו מספק הגנות דומות לפלסטינים שמועסקים אצל פלסטינים. בכך מעגנת ההצעה את ההטייה וההעדפה לטובת מפעל ההתנחלויות, שהוא מלכתחילה הסיבה לקיומה של מערכת ההפרדה והאפלייה בשטחים".