"לשמור על צביון יום הכיפורים בדרום ת"א"

חברי סיעת 'דרום העיר' מבקשים מראש העיר תל אביב לדאוג לכך שגם תושבי האזור בו הם מתגוררים יזכו לאווירת היום הקדוש.

שלמה פיוטרקובסקי , ה' בתשרי תשע"ד

מסתננים בדרום ת"א
מסתננים בדרום ת"א
פלאש 90

חברי סיעת 'דרום העיר' המתמודדת למועצת העיר תל אביב, פנו אל ראש העיר רון חולדאי בבקשה "לעשות סדר" בשכונות הדרום במהלך יום הכיפורים.

החברים מבקשים מחולדאי לדאוג שהפליטים והמסתננים המתגוררים שם לא יפרו את אווירת היום הקדוש: "המצב הזה חוזר על עצמו מידי שנה. הוא בלתי נסבל, אינו ראוי ואינו יכול להימשך".

במכתבם מציינים חברי סיעת 'דרום העיר' כי קיים קונצנזוס בחברה הישראלית לגבי צביונו של יום הכיפורים ועל החובה לשמור על קדושתו. אך אוכלוסיית הפליטים והמסתננים המתגוררת בדרום העיר לא מודעת לכך.

"בשכונות דרום העיר חיה אוכלוסייה גדולה של פליטים ומסתננים, שמטבע הדברים אין בינם לבין יום הכיפורים דבר. מבחינתם, מדובר ביום חופש נוסף, בו הם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם ולחגוג באין מפריע. וכך, במקום אווירת יום הכיפורים הרגילה הקיימת בכל רחבי הארץ, אנחנו סובלים  ממוסיקה רועשת, ממנגלים באמצע הרחוב ומתופעות נוספות הפוגעות באווירת היום המיוחד, ממש מתחת לחלונות ביתנו. המצב הזה חוזר על עצמו מידי שנה. הוא בלתי נסבל, אינו ראוי ואינו יכול להימשך", כותבים חברי הסיעה.

חברי סיעת 'דרום העיר' מציינים לדוגמא את שהתרחש אך לפני מספר ימים, במהלך ראש השנה, בו קיימו המסתננים מסיבות בגינות הציבוריות, השמיעו מוזיקה רועשת, היכו בתופים, הדליקו מנגלים וקיימו אירועים נוספים שהפרו את שלוות החג וצפויים  להפר גם את אווירת יום הכיפורים הקרוב.

לדבריהם, "ניסיון השנים הקודמות גם לגבי ראש השנה וגם לגבי יום הכיפורים, מלמד אותנו על הצפוי לנו גם ביום הכיפורים הזה.  איננו מוכנים לקבל זאת עוד". חברי סיעת 'דרום העיר' קראו לחולדאי להפעיל את סמכותו ואת כל האמצעים העומדים לרשותו בכדי להפסיק את הזלזול והפגיעה הקשה בקדושת יום הכיפורים בשכונות הדרום.

לשם כך דורשים חברי הסיעה מחולדאי "להתחיל כבר כעת בפעולות הסברה אינטנסיביות בקרב הפליטים והמסתננים, ולדאוג לפיקוח הדוק ולאכיפת חוקי המדינה ביום כיפור באמצעות עובדי עירייה לא יהודים".

בסיום מכתבם מציינים ב'דרום העיר': "כסיעה המורכבת מתושבים ממגוון דעות ואמונות, דתיים ושאינם דתיים, אנו קוראים לך לפעול על מנת לשמור מכל משמר על קדושתו וצביונו של היום הזה, המאחד סביבו את כל גווני החברה הישראלית".

חיים גורן, יו"ר סיעת 'דרום העיר' ותושב שכונת שפירא אמר, "בכל שנה התופעה חוזרת על עצמה וכבר מספר שנים שאווירת יום הכיפורים מופרת ואין כל אכיפה. גם לתושבי דרום העיר מגיע לחוש את אווירת היום הקדוש, כפי שקורה בכל מקום אחר במדינת ישראל. הגיע הזמן לשים סוף לתופעה הזו ולעשות סדר בדרום העיר, ביום הכיפורים ובכל ימות השנה".

שפי פז, מתמודדת ברשימה ותושבת דרום העיר, אמרה "אני מגדירה את עצמי כחילונית אדוקה, אך ליבי נקרע בכל שנה ביום הכיפורים. אני מסתובבת בשכונה ורואה אנשים שצמים בכיפור בוכים בפתחי הבתים. מהגינה הציבורית שבלב השכונה עולה ענן כבד של עשן מנגלים עם ריח חריף של בשר על האש ורעש עז של מוזיקה. במוקד העירוני אין עם מי לדבר. במשטרה אין עם מי לדבר. וכשמנסים לפנות אל החוגגים הם צוחקים לנו בפנים".