סוריה מוכנה לפיקוח על הנשק הכימי

שר החוץ הסורי אמר כי בדמשק מסכימים להצעה של עמיתו הרוסי לברוב לפיה הנשק הכימי שבידיה יועבר לפיקוח בינלאומי.

ניר הר זהב , ה' בתשרי תשע"ד

בשאר אסאד
בשאר אסאד
רויטרס

בסוריה מגיבים בחיוב להצעה הרוסית לפיה יועברו מאגרי הנשק הכימי לידי פיקוח בינלאומי ובכך למנוע מתקפה אמריקנית.

"אנחנו מקבלים בברכה את ההצעה הרוסית, במיוחד בגלל שאנחנו רוצים לשמור על שלום ארצנו ושלום אזרחנו", אמר שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, שנמצא גם הוא במוסקבה. "אנחנו מודים להנהגה הרוסית שעזרה לנו בהצעה הזו ואנחנו מקבלים אותה בברכה", הוא הוסיף.

מוקדם יותר הציע שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב לסוריה להעביר את מאגרי הנשק הכימי שברשותה לידי פיקוח בינלאומי. במסיבת עיתונאים שקיים במוסקבה אמר לברוב כי הוא העביר את ההצעה לאל-מועלם. "אני מצפה לתשובה ומהירה ובעיקר, אני מקווה שהיא תהיה חיובית", אמר לברוב לעיתונאים. "אם העברת הנשק הכימי לידיים בינלאומיות תמנע את התקיפה הצבאית, נחל מיד בעבודה צמודה עם דמשק", הוא הסביר.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בירך על ההצעה. "שמעתי את ההצעה של לברוב ואני מברך על הרעיון. אני שוקל הצעות שונות, אותן אגיש למועצת הביטחון. אחת מהן היא ההעברה של הנשק הכימי מסוריה לאו"ם והשמדתו", הסביר באן.

מוקדם יותר היום (ב') הבהיר מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, שלאסד יש דרך להימנע מתקיפה - אם ימסור את כל מאגרי הנשק הכימי לקהילה הבינלאומית. קרי אמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הבריטי וויליאם הייג, שהתקיימה בלונדון. קרי טען כי אסד ידחה את ההצעה, "משטר אסד הוא משטר אסד, הוא שולט על מאגר הנשק הכימי, ונשאר לו מלאי גדול מאוד ומאיים".