חברת אל-על מבטלת את טיסות היום לאילת

ההודעה באה עקב הנחיית רשות התעופה האזרחית על שינוי נתיב הטיסה. בישראייר ובארקיע הטיסות יתקיימו כסדרן.

אורלי הררי , ו' בתשרי תשע"ד

אל על
אל על
יח"צ

חברת התעופה אל על הודיעה היום (ראשון) כי תשעה את טיסותיה בשעות היום לעיר אילת. 

ההודעה באה בעקבות הנחיית רשות התעופה האזרחית (רת"א) על שינוי נתיב הטיסה והליך הנחיתה וההמראה בשדה התעופה באילת במשך שעות היום – הנחיות שנכנסו לתוקפן ב-9 בספטמבר 2013.

בהודעת אל-על נכתב כי "אל-על בחנה באופן מעמיק ויסודי את רמת בטיחות הטיסות במתווה החדש, ולאור המלצתם של גורמי המקצוע והטייס הראשי של אל-על, קברניט עמוס מוהר, החליט מנכ"ל אל-על, האלוף במיל' אליעזר שקדי, להשעות את טיסות היום לאילת במטוסי הסילון".

עם זאת, אין שינוי לגבי טיסות הלילה של אל-על בקו לאילת, משום שהמתווה החדש אינו חל על טיסות אלה.  

לאחרונה, הודיעה רת"א על שינוי דחוף במתווה הטיסה לאילת. לצערנו, אומרים באל על, לא קיבלה אל על מרת"א מענה הולם לשאלות גורמי המקצוע והטייס הראשי של אל על ולא התקבלו עד כה פתרונות שיניחו דעתנו בדבר הפעלה בטוחה של המטוסים בסטנדרטים הבטיחותיים המקובלים. 

מנכ"ל אל על, הביע בפני מנהל רת"א דאגה עמוקה להשלכות של ההנחיה החדשה בהיבט הבטיחות.

במהלך השבוע האחרון עשו הצוותים המקצועיים של אל על לילות כימים, כדי לעמוד מקרוב על ההשלכות המבצעיות והבטיחותיות של שינוי מתווה הטיסה. מנהל צי 737 אף יצא, באופן מיוחד, לאימון סימולטור באמסטרדם בסוגיה זו. 

בנוסף, קברניט אל על בעל ניסיון עשיר והיכרות מעמיקה עם שדה התעופה באילת, אשר בעבר היה מפקד טייסת ניסוי טיסה בחיל האוויר הישראלי, ביצע טיסת בדיקה ייעודית במתווה הטיסה החדש לאילת - ללא נוסעים - והעביר ממצאים מפורטים אשר אינם מותירים מקום לספק ביחס לסיכונים הגלומים במתווה כפי שהונח על ידי רת"א. 

מנכ"ל אל על שקדי העביר בקשה דחופה למנהל רת"א בכדי שיאשר המשך הפעלת שדה התעופה באילת במתכונת הקודמת (טרם השינוי בהוראות הנחיתה וההמראה), כמו גם התייחסות לפתיחת שדה התעופה בעובדה כפתרון זמני, וזאת בכדי לאפשר דיאלוג מקצועי ומעמיק כמתחייב בסוגיות בטיחות ובחינה מתואמת של כלל הממצאים. 

כידוע, נושא בטיחות הטיסה הינו ערך עליון באל על והיא אינה מתפשרת על בטיחות נוסעיה.

בחברת אל על ציינו כי "לקוחות אל על שטיסותיהם בוטלו יקבלו החזר כספי ותועמד לרשותם העברה יבשתית מנתב"ג ומאילת (באמצעות אוטובוסים) ללא עלות. אל על מתנצלת בפני לקוחותיה על אי הנוחות ומקווה כי הפתרון יימצא במהרה".

"אל על מצפה מרשויות התעופה לטפל בדחיפות בנושא זה, על מנת לאפשר הפעלה בטוחה וסדירה של קו הטיסות לאילת", נכתב בהודעת החברה.