מנהלי הישיבות: סיכון קיומי לעולם התורה

כנס החירום של הרבנים והמנהלים בישיבות הציוניות יתקיים ביום ראשון הקרוב, "הממשלה נסוגה תחת לחץ של יש עתיד".

עוזי ברוך , ח' בתשרי תשע"ד

יאיר לפיד
יאיר לפיד
פלאש 90
רבנים ומנהלים של הישיבות הציוניות יתכנסו ביום ראשון במבשרת ציון לכנס חירום בעקבות המשך הפגיעה בעולם הישיבות.
 
במכתב שנשלח לרבנים והגיע לערוץ 7 כותב אחד המנהלים בישיבות הגבוהות על המצוקה הגדולה, "עולם התורה בכללותו, והישיבות הציוניות, גבוהות וגם הסדר- נמצאות בעת צרה גדולה, שלא היתה כדוגמתה בשנים האחרונות, בלי גוזמה כלל וכלל!".

"המגמה שאותה מנהלת הממשלה בחודשים האחרונים מהווה סיכון קיומי לעולם התורה בישראל. בעזרת ה', היו לא תהיה, אבל שומה עלינו להתעורר בשעה זו, שכן אם לא נקום למלחמה על נפש הישיבות- איש לא יעשה זאת במקומנו!".

הבכיר מציין במכתבו כי הצרה נוגעת לכל ההבטים של קיומן של הישיבות. בהבטים המנהלתיים, "אתם תתקשו להמשיך ולקיים את מוסדותיכם. מלבד זאת שתאלצו להוריד משכורות ולפטר צוותים, תהיו תחת נוהלי ביקורת שמה שקורה היום לידם זה גן עדן, עם כמות ביקורות גבוהה, עם אכיפה ביומטרית,עם פגיעה ביכולת  לפתוח כולל, לפתוח שלוחות, להחזיק מס' מינימום של תלמידים (כיוון שהוא יעלה למעלה), לא תוכלו להעזר ישיבה בישיבה או בעמותה אחרת בשעת צרה, ועוד ועוד".

על הסדרי הגיוס החדשים כתב הבכיר, "משמעותה של החלטת הממשלה שעברה לפני כחודש היא להפוך את כל הישיבות הגבוהות ל'מוסד לגיוס' אחד גדול: להפעיל תמריצים וענישה על ישיבות בהתאם לכמות, לגילאי ולאורך השירות של המתגייסים, להטיל עליכם אחריות פלילית לרישום מוטעה של תלמיד, כאשר הזמן בו עליכם לדווח על עזיבתו יקוצר מהזמן הקצוב לזה כיום, לקצץ בכמות התלמידים באופן דרסטי על ידי מכסות.  החל משנת 2020 לשיטתם, יהיו בכל הישיבות הגבוהות רק 300 שיעור א'. אם ירצו להתגייס יגוייסו ללא פחות מ- 24 חודש. יבוטל 'הסדר מרכז', ועוד. 

לדבריו, "יש עתיד שלחו ידם לא רק בתקציב הישיבות הכללי בשנה זו ובשנה הבאה בה יקוצץ עוד ב- 50% לערך מה שקיבלתם בחודש האחרון,  אלא גם בתקנה הייחודית של הישיבות מעודדות הגיוס. הממשלה, המובלת על ידי יש עתיד, מפתחת גישה שיטתית ועקבית של ראיית הישיבות, רבניהם ותלמידיהם כחשודים  באופן תמידי 'אשר לא גזלתי, אז אשיב'. הממשלה נסוגה תחת לחץ של יש עתיד צעד אחר צעד מכל ההסכמים הקואליציוניים אליהם הגיע הבית היהודי".

הבכיר מציין כי כאן הפרה בוטה של ההתנהלות המקובלת מול ארגונים במדינה, "איש לא יעלה  על דעתו להקטין את החופש הגדול ביום אחד אפילו בלי לשבת שבעה נקיים עם ארגון המורים, אי לא יעלה על דעתו לקבוע את נוהלי הביקורות באוניברסיטה בלי לנהל מו"מ עם הות"ת והמל"ג, ועוד. 

רק לעולם הישיבות מכתיבים, מורידים הנחיות, מתנהלים ללא שיתוף פעולה, ללא התייעצות,  ואנו צריכים למצוא את עצמנו מגיבים לדברים מוגמרים, כמפי הגבורה.  כרגע, הפגיעה היא בכל עולם התורה, ללא הבדל בצבעי הכיפות. וגם אם ישתנו הדברים, ועולם התורה שלנו איכשהו יינזק באופן חלקי בלבד-  הרי שעולם התורה החרדי ייפגע אנושות, ואיננו יכולים  להסכים לכך".