המערכת שיודעת לחלוב 50 אלף פרות ביום

חברת אפימילק מאפיקים מקימה את מערך החליבה הגדול בעולם. מספר הפרות הנחלבות במערכת ביום שווה למחצית הפרות החולבות בישראל.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בתשרי תשע"ד

הרפת הגדולה בעולם
הרפת הגדולה בעולם
יח"צ

רפת החלב הגדולה ביותר בעולם שפועלת בטקסס חתמה עסקה עם חברת אפימילק מקיבוץ אפיקים, להקמת מערכת המאפשרת לחלוב 50 אלף פרות ביממה.

לצורך השוואה, כמות החליבות היומית בעדר שווה למחצית מהפרות של מדינת ישראל, כל זה ברפת אחת בבעלות משפחתית. היקף ההשקעה הכולל בפרויקט מגיע לחצי מיליארד דולר.

לדברי ביאנה רונה, סמנכ"ל אפימילק, כדי לאפשר את ביצוע החליבה הגדולה בהיסטוריה, מופעלת במכון מערכת ממוחשבת המזהה אוטומטית את הפרות שזקוקות להסתכלות מקצועית של הרפתן ומפנה עד עשירית מהפרות לבדיקה זו באופן אוטומטי לחלוטין. שאר הפרות עוזבות את מכון החליבה במהירות, מה שמאפשר לאוטוסטרדת החלב לזרום ללא היווצרות "פקק" ביציאה מהמכון.

בגלל הכמויות הענקיות, ברפת אין כלל מיכלים והחלב מוזרם ישירות לתוך מכלית הקשורה למשאית. כל 4 שעות יוצאת מהרפת משאית מלאת חלב.

הפרויקט מתבצע בשיתוף פעולה של אפיקים עם היזם מטקסס, מהגר מפורטוגל שבמקום לסיים לימודים בבית ספר יסודי עבר לארה"ב לחפש את עתידו והחל לחלוב בקליפורניה למשך 12 שעות ביום בשכר מינימום. כך חסך את הונו הראשוני לרכישת פרה בבעלותו וכמו בסיפורי האגדות הוא גדל וצמח עד שהקים את הרפת הגדולה בעולם.

ביאנה רונה מוסיף שזו אינה הפעם הראשונה שאפימילק מלווים את תהליך התפתחות העדר בטקסס.

הפרויקט הצומח יוצר אתגר טכנולוגי מתמיד מאחר ויש לעקוב, לרשום ולדווח על מדדים שונים ברפת באופן פרטני לכל אחת מעשרות אלפי הפרות. על המערכות לדעת את הרכב ואיכות החלב של כל פרה בזמן אמת, רמת הפעילות של הפרות והמצב הבריאותי של כל אחת מהן.