הישיבות החרדיות: אפליה על בסיס גיוס – פסולה

הישיבות החרדיות יוצאות למאבק נגד הניסיון לכפות עליהן גיוס באמצעים תקציביים ומאיימות גם בפנייה לבג"ץ.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג בתשרי תשע"ד

ישיבת מיר בירושלים
ישיבת מיר בירושלים
חזקי עזרא

מבחני התמיכה החדשים בישיבות הגבוהות, המעניקים העדפה כספית משמעותית מאוד (עד פי 3.6) לישיבה המעודדת שירות צבאי על פני תלמיד ישיבה גבוהה שאיננה כזו, מוציאים את מנהלי המוסדות החרדיים למערכה.

מנהלי המוסדות, המאוגדים ב"איגוד מנהלי הישיבות", פנו אתמול (שני) במכתב חריף למנהל אגף בכיר למוסדות תורניים במשרד החינוך ולמשנה ליועמ"ש, בטענה שהאפליה אותה יוצרים מבחני התמיכה החדשים אינה חוקית.

"ההסדר המוצע בטיוטת התיקון, המעמיק באופן דרמטי את ההעדפה התקציבית של תלמידי ישיבות אחרות (ישיבות מעודדות שירות צבאי – ש"פ) על-פני תלמידי ישיבות גבוהות כמפורט לעיל, נגוע בחוסר שוויון מהותי ובולט ובאפליה פסולה של תלמידי הישיבות הגבוהות", כתבו עורכי הדין צבי אגמון וחיים זיכרמן בשם האיגוד.

באיגוד מנהלי הישיבות מדגישים, כי במבחני התמיכות נקבע, כי תכלית הענקת התמיכות למוסדות תורניים הינה, "לסייע בתחום הגברת החינוך והלימודים התורניים".

לאור זאת, כל שינוי במבחנים שמטרתו לקדם תכליות אחרות באופן בלתי מידתי הוא פסול ומהווה פגיעה חמורה בעקרון השוויון שהוא עיקרון חוקתי. "משאין קשר בין תכלית התמיכה התקציבית (הגברת לימוד תורני) לבין הקריטריון היחיד ששימש ליצירת "קבוצות השוויון" בהסדר התמיכות המוצע (עידוד גיוס לצה"ל), לוקה ההסדר המוצע בפגיעה מהותית וחמורה בעקרון השוויון ובאפלייתם לרעה של תלמידי ישיבות גבוהות ביחס לתלמידי ישיבות הסדר ולתלמידי ישיבות גבוהות המעודדות גיוס לצה"ל", נאמר במכתב.

באיגוד דורשים לאפשר להם לטעון את טענותיהם גם בעל פה ומוסיפים, מדובר בעוגה אחת, ועל כן כל תוספת תקציב לתלמיד מסוים גורעת מתקציב כלל התלמידים, כך שהפגיעה בשוויון חמורה עוד יותר. גורמים באיגוד הבהירו, כי לא מדובר בפנייה סתמית, וכי אם לא יחול שינוי במבחנים במעבר משלב הטיוטה לשלב הביצוע לא יהססו לפנות לבג"ץ בעניין.

באיגוד הישיבות הציוניות מתרעמים גם כן על הקריטריונים החדשים, ומציינים כי באופן מוזר הם אינם מכלילים בהגדרת "ישיבות מעודדות ישרות צבאי" באופן מלא ישיבות שזהו אופיין המובהק. באיגוד דורשים להשיב את מבחני התמיכה הישנים ולכל היותר לבצע שינוי בניקוד של תלמידים בישיבות גבוהות מעודדות שירות צבאי.

באיגוד אומרים לערוץ 7, כי "אנו מצפים מהבית היהודי לתקן את המבחנים באופן מיידי ולהשיב אותם חזרה למה שהיו. אין שום מגזר במדינה שמשנים שם דברים בלי להתייעץ עמו, והדבר נכון גם כלפי הישיבות. הובטח לנו שהישיבות לא ייפגעו- השינוי מהווה פגיעה קשה, ומהווה פתח נוסף שיאפשר לפגוע בנו בעתיד, מכיוון שישיבות רבות לא ייחשבו כמעודדות גיוס. האם יעלה על הדעת שישיבת בית אל  או ישיבת מרכז הרב  אינן ישיבות שרואות חשיבות בשירות הצבאי? אנו מחנכים לכך שמלחמת מצווה היא מצווה מהתורה, ואותה מקיימים באותה רמת הקפדה ודקדוק כמו כל מצווה אחרת. כאשר התלמיד מסיים את חוק לימודיו, ומתמלא בתורה, הוא יוצא לפרק של שירות בו הוא תורם באופן משמעותי. אלו שממשיכים בישיבה- משרתים שירות מקוצר יותר, וחלף זאת הם מתחייבים ללמוד שנים נוספות לאחר השירות, ואלו שלא- יוצאים לשירות מלא".

"אנו קוראים להפסיק באופן מיידי את הנסיונות לפגוע בישיבות, שהם נסיונות לפגוע בתורה", מוסיפים באיגוד, "אנו קוראים באופן מיידי לבית היהודי לשוב לכל מה שנאמר בהסכמים הקואליציוניים, ולא לתת יד להפרות החוזרות והנשנות  של יש עתיד בענין. כך התחייבו בפנינו ראשי הבית היהודי, לשם כך  הם קיבלו את תמיכת הרבנים בזמנו, ואנו עומדים על כך שלא יזוזו במילימטר מההסכמים האלו. הישיבות נמצאות בעת קשה, ודרושה מסירות נפש על לימוד התורה ועל משמר הישיבות".