סיפורי 'שיחת השבוע' מכונסים בספר חדש

מבחר מסיפורי עלון השבת של חב"ד יוצאים לאור בספר חדש וראשון בסדרה. העורך: המטרה היא להיות פה לעם ישראל ולגווניו.

שמעון כהן , י"ח בתשרי תשע"ד

מנחם ברוד
מנחם ברוד
עפרה לקס

בימים אלה יוצא לאור ספר חדש המכנס לתוכו למעלה משישים סיפורי עלון פרשת השבוע 'שיחת השבוע' של תנועת חב"ד. על הספר 'צדיקים למופת' שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עורך העלון ועורך הספר, הרב מנחם ברוד.

"ראינו שיש בידינו אוצר בלתי נדלה של כמעט 1400 סיפורים שנאספו ב-26 שנות 'שיחת השבוע' וכדי להוציא את הכול אנחנו צריכים סדרה", אומר הרב ברוד ומבשר כבר כעת על היות הספר ראשון בסדרה כשבמהלך השנה הקרובה צפויים לצאת עוד שני ספרי המשך.

הספר הראשון מתמקד בסיפורים שבמרכזם רב או צדיק, סיפורים המבטאים את אישיותם וחכמתם כאשר היעד היה להציג מגוון של אישים מכל הקשת, "מהעיירה במזרח אירופה ועד עדות המזרח וירושלים", מדגיש הרב ברוד המספר כי בראשית העלונים הייתה כוונה להמשיך את חוברת הנוער שנהגתה על ידי הרבי מלובביטש ובה שולב סיפור יהודי שהגיע לאו דווקא מקהילות חב"ד. "ראיתי בזה דוגמא לראייה כלל יהודית", הוא מספר ומזכיר כי גם הריאיון המתלווה לעלונים כמו גם המובאות והציטטות שבעלון אינם דווקא מחסידות חב"ד ואינם בהכרח מתוך עולם החסידות, "המטרה היא להיות פה לעם ישראל לגווניו. זה גם מה שעומד ביסוד הצלחתו של הגיליון. הוא לא פרסומת לחב"ד, אלא ביטוי לכלל ישראל".

בהמשך הדברים התבקש הרב ברוד להתייחס לסוגיית הקריאה בעלוני פרשת השבוע בבית הכנסת, סוגיה שהביא רבנים רבים לקרוא להדרת העלונים מתחום בית הכנסת. לדבריו "אותם שקוראים בעלונים אם לא יהיו להם העלונים יפטפטו, ואולי עדיף שיקראו ובכך לא יפריעו לחבריהם...". עם זאת הוא מזכיר כי בבתי כנסת שונים נמצאו פתרונות שונים כחלוקת העלונים אחרי התפילה ועוד.

"הציבור צריך להיות אחראי לעצמו", אומר הרב ברוד שאינו מאמין בהולכתו של הציבור בכוח להתנהגות כזו או אחרת. לכך הוא מוסיף ומציין כי "במאזן הכללי, יש הרבה יהודים שאינם מחוברים לעולם הס-פר והעלון נגיש עבורם ומביא מבחר דברים מעניינים ויש להם מסר לקחת הביתה". בסופו של יום מוצא הרב ברוד ש"התועלת מרובה מהמכשולות", כלשונו.