מיכאל פואה נעצר כשנטל לולב בהר הבית

מיכאל פואה עלה היום להר הבית ונעצר לאחר שנענע ארבע מינים מול השער המזרחי של בית המקדש.

שמעון כהן , י"ט בתשרי תשע"ד

מיכאל פואה
מיכאל פואה
מנהיגות יהודית

מיכאל פואה, ראש מחלקת מחקר ופיתוח ב'מנהיגות יהודית' עלה היום למתחם הר הבית עם שני בניו, וכשניסה ליטול ארבעה מינים נעצר על ידי שוטרי המקום. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עמו ועם בנו.

פואה מסביר את ערכה של התפילה במקום בו מתקיימת למעשה המצווה דאורייתא של עליה לרגל. הוא מציין כי למיטב זכרונו לפני כמה עשרות שנים היה ניסיון נוסף לקיים את המצווה אך לכל הדעות מדובר באירוע נדיר שלא התקיים תקופה ארוכה.

השיחה עם פואה עצמו נקטעה כיוון ששוטרי התחנה לקחו אותו להמשך חקירה, אך בהמשך היומן קיימנו שיחה עם בנו, אברהם, שסיפר כיצד עלה עם אביו יחד עם קבוצת אמריקאים וכאשר הגיעו לצד המזרחי של ההר, אל מול השער המזרחי של בית המקדש שלפו את הלולב שהביאו עימם ואביו החל מנענע אותו כשהוא מוסתר על ידי האנשים שהיו סביבו, כך שהדבר לא אמור היה להיראות לאנשי הוואקף ולהפריע להם, כדבריו.

למרות ניסיונות ההסתרה זיהה אחד מאנשי הוואקף את הלולב וקרא לשוטר. "הוא אמר לשוטר שיש לו משהו. הוא לא ידע מה זה. השוטר הגיע ושאל אם יש לאבא שלי לולב. אבא שלי אמר שכן ושאין שום איסור בחוק לנענע לולב".

השוטר ומיכאל פואה התווכחו מעט ולאחר מכן הורה השוטר לפואה ולבניו להמתין. בזמן זה עדיין לא לקח את הלולב והבן ביקש לנענע גם הוא את הלולב וכך עשה. מאוחר יותר התברר כי גם בנו השני הרים את הלולב רגע לפני שהוא נלקח והוחרם על ידי השוטרים.

אברהם פואה מספר כי השוטרים טענו שנאמרו הנחיות ברורות שלא לבצע הפרות סדר, לא להתפלל ולא להשתחוות, "אנחנו זוכרים שהוא לא אמר שלא להביא לולב", אומר פואה הבן הסבור כי תפקידה של המשטרה היה אך ורק למנוע מאיש הוואקף להפריע לנענוע הלולב.