קרי: לא נקל את הסנקציות כעת

מזכיר המדינה האמריקני מבהיר, כי ארה"ב מאמינה שניתן להגיע עם איראן להסכם במהירות, אך לא מוכנה להסיר בשלב זה את הסנקציות עליה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בתשרי תשע"ד

ג'ון קרי
ג'ון קרי
פלאש 90

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אמר הלילה (שני) כי ניתן להגיע להסכם עם איראן בנושא הפיקוח על תוכנית הגרעין שלה בתוך שישה חודשים.

"ניתן אפילו להגיע להסכם מוקדם יותר, זה תלוי בכמה איראן תהיה גלויה", אמר קרי בראיון לתכנית "60 דקות" המשודרת ברשת CBS.

עם זאת קרי הדגיש, כי למרות הרוח החיובית לכאורה, "ארה"ב לא תקל את הסנקציות לפני שיהיה ברור שהתחיל תהליך שקוף בסופו נדע מה בדיוק איראן מתכננת בתכנית הגרעין".

"איראן צריכה לנקוט צעדים מהירים, ברורים ומשכנעים, כדי לעמוד בציפיות הקהילה הבין-לאומית", הבהיר קרי. "לדוגמה, הם יכולים לפתוח מיידית את מתקן ההשערה הסודי בפורדו לפיקוח. הם יכולים להפסיק את ההשערה, מעל רמה מסוימת, כי אין להם צורך באורניום מועשר לרמה גבוה בתכנית למטרות שלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום (שני) עם נשיא ארצות הברית. השניים ידונו בסוגיית ההתקרבות בין ארה"ב והמערב לאיראן בראשותו של רוח'אני.

המפגש בין נתניהו לאובמה נחשב לאירוע החשוב ביותר במסגרת ביקורו הנוכחי של נתניהו בניו יורק. נאומו של נתניהו מחר בעצרת האו"ם חשוב בממד ההסברתי בינלאומי אך בסביבתו של ראש הממשלה מודעים היטב לחשיבות היתרה הקיימת לעמדתו של הנשיא האמריקאי באשר לסנקציות המוטלות על איראן.