עבודות שירות למתעללים בחוסים ב"איתנים"

בית המשפט גזר את דינם של נאשמים בפרשת התעללות בבית החולים הפסיכיאטרי "איתנים". מנהל בית החולים והרופא נידונו לעבודות שירות.

אורנית עצר , כ"ו בתשרי תשע"ד

בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציה
פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) את דינה של שלושה נאשמים בפרשת התעללות בבית החולים הפסיכיאטרי "איתנים".

על יעקב מרגולין, מנהל בית החולים והמרכז הרפואי "כפר שאול-איתנים" שהורשע בהזנחת מושגחים נגזרו 400 שעות שירות למען הציבור, 9 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 10,000 ₪.

על דניאל מאיר, רופא, מנהל מחלקה סגורה למטופלים בגירים שהורשע בהתעללות בחוסה חסר ישע נגזרו 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 15,000 ₪

על  דנה בן מאיר האחות האחראית על המחלקה שהורשעה בהתעללות בחוסה חסר ישע נגזרו דינה 9 חודשי מאסר לריצוי בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 15,000 ₪

בהכרעת הדין שניתנה לפני כתשעה חודשים התייחס השופט סגל גם למה שעומד מאחורי ההרשעה וכתב, כי "עלתה השאלה: האם הפך בית החולים (בכלל, ומחלקת ההמשך בפרט) – האמור לשמש מבצרם של החולים, כל שכן של חסרי הישע הסובלים ממוגבלויות קשות ומסועפות, שסדר יומם נקבע עבורם על ידי מומחי רפואה מלומדים ואנשי צוות המחלקה – למעין כלא, רוחני ופיזי כאחד? שמא הפך בית החולים אך לחלל אטום בו שוועתם, הפנימית הטמירה או החיצונית הנצפית, לא נצפתה כפי שראוי היה?".

לדברי השופט, "לא נעלם מתודעתי לרגע, כי עסקינן בחוסים מיוחדים במינם, המתקשים לשדר את מחשבותיהם ורגשותיהם בתדר מקובל ומוכר לכל אוזן אנוש "תקנית"-"נורמלית", מקצועית ככל שתהא. הדגשתי, כי אין חולק שעולם הרפואה ודאי נהנה מיכולות טכנולוגיות מתקדמות, ובתוך כך משדרג את יכולות האבחון והטיפול המוצעים לנזקקים לשירותיו. דא עקא, שהחוסים שלפנינו לקו למגינת הלב דווקא בטריטוריה בה עולם הרפואה דל באמצעים מתקדמים, בה יכולות הטיפול מוגבלות ביותר ושמרניות באופן יחסי, בה ריפוי ושיקום מוחלטים אינם אפשריים כיום".

"בנסיבות אלו, מקדם השחיקה של הצוות המטפל הינו גבוה במיוחד, קל וחומר בהתחשב באופיים של הבעיות והאתגרים הפרוזאיים עמם נאלץ להתמודד בכל יום מחדש. העובדה המצערת הנוספת היא, כי מן החוסה אף נבצרה היכולת ליתן משוב מושכל על הנעשה בחייו מדי יום ביומו, ועובדה זו יכול שסיפקה קרקע פורייה לתסכול ואפילו לפורענות מצד הצוות המטפל. אזכיר שוב לסיום, כי קולו של הקורבן, הלכה למעשה, לא נשמע במשפט, למעט כאמור בגדר עדות סמלית מצמררת אחת", הוסיף השופט.