סערת ברית המילה
"כמו שהצלחנו בגרמניה, נצליח גם הפעם"

במרכז רבני אירופה תוקפים במילים קשות את החלטת מועצת אירופה נגד ברית המילה. משרד החוץ: ההחלטה נגד ברית מילה - בורות מזעזעת.

בני טוקר , ל' בתשרי תשע"ד

ברית מילה
ברית מילה
צילום: פלאש 90טוען....

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג, קורא למועצת אירופה לשנות את ההמלצה למדינות אירופה לאסור את ברית המילה בשל הפרת זכויות אדם.

לדבריו, ההמלצה התבססה על דו"ח חלקי ומגמתי, "אנחנו קוראים לכל מדינות האיחוד האירופי לאמץ את החוק הגרמני, שם נקבע שברית המילה מותרת.

"הדו"ח שהוצג בפניהם הוא חלקי, לנו יש המלצה של ארגון הבריאות באו"ם שמביא את הצד הבריאותי החשוב בברית המילה וסותר את חוות הדעת שהוצגה בפני מועצת אירופה".

בשיחה עם ערוץ 7 הסביר הרב גולדברג כי "לחוות הדעת הזאת אין שום שיניים, הם רק ממליצים למדינות האיחוד האירופי לקבל את ההמלצה אבל זה לא שהחל ממחר אסור לקיים בריתות. אנחנו נמשיך במאמצים כדי להסביר את חשיבות הברית במסורת של עם ישראל, ונראה להם שמדובר בהליך שלא גורם לשום נזק בריאותי וההפך.

הרב גולדברג מזכיר כי גם בגרמניה קמו ארגונים אנטישמים שניסו לאסור את ברית המילה "והצלחנו להתגבר על כך, אנחנו מעדיפים לפעול בשקט כפי שפעלנו בברלין ובגרמניה וכפי שפעלנו בנושא השחיטה בהולנד".

מוקדם יותר הבוקר קראו במשרד החוץ לאירופה לבטל את ההחלטה נגד ברית המילה. "לנוכח אימוצה של החלטה נגד ברית מילה באסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, ישראל קוראת למועצה לבטל מיידית את ההחלטה".

"ברית מילה לבנים היא מסורת דתית עתיקת יומין של שתי דתות חשובות, היהדות והאיסלם, והיא נפוצה אף בקרב חוגים נוצריים. כל השוואה של מסורת זו למנהג הפסול והברברי הקרוי 'מילת נשים' הוא בגדר בורות מזעזעת, במקרה הטוב, או השמצה ושנאה דתית, במקרה הרע".

נזכיר כי ביום רביעי השבוע החליטו המדינות החברות במועצת אירופה להכריז כי ברית המילה מהווה הפרה של זכויות אדם, משום שיש בה פגיעה בגופם של ילדים שלא על דעתם. האסיפה הפרלמנטרית בה מיוצגות רוב מדינות אירופה קבעה כי ברית מילה אסורה, אלא אם הילד או הילדה כבר עברו את גיל 15 ונתנו את הסכמתם לכך.

"פגיעה בשלמות הגוף של ילדים", כתבה המועצה בהחלטתה שהוכרעה ברוב של 78 תומכים לעומת 13 מתנגדים ו-15 נמנעים. המועצה קראה "להגדיר בבירור את התנאים הרפואיים, הסאניטריים והאחרים להליכים כגון מילה שאינה מוצדקת מבחינה רפואית, בילדים קטנים".

"בורות מזעזעת ומלבה שנאה" (פלאש 90)

לדברי משרד החוץ, הטענות ולפיהן ברית המילה מזיקה לבריאותם של ילדים או פוגעת בגופם הן טענות שווא, שאינן מבוססות על שום קריטריון מדעי. "ההיפך הוא הנכון. לדוגמה, הודעה רשמית מאוגוסט 2012 מטעם אגודת רופאי הילדים בארה"ב, מצביעה על יתרונות רפואיים של מילת תינוקות בנים.".

"לפיכך, החלטתה של האספה הפרלמנטרית של מועצת אירופה נגד ברית מילה היא בגדר התקפה בלתי נסבלת הן על המסורת הדתית המכובדת והעתיקה שעומדת בתשתיתה של תרבות אירופה, והן על הרפואה המודרנית וממצאיה".

החלטה זו, אומרים בירושלים, מטילה כתם מוסרי כבד על המועצה כולה, ומביאה לליבוי רוחות השנאה והגזענות באירופה. "אנו קוראים למועצת אירופה לפעול לביטולה ללא דיחוי".

יו"ר ועדת הבריתות של הרבנות הראשית ומשרד הבריאות, ד"ר אלי שוסהיים, הגיב השבוע להחלטת מועצת אירופה בנושא ברית המילה. "מיליוני יהודים מלים את צאצאיהם כבר ארבעת אלפיים שנה, מאז נצטווה בברית המילה אברהם אבינו", הזכיר ד"ר שוסהיים, "ברית המילה היא מהותו של העם היהודי, ולכן התקפה נגד ברית המילה היא התקפה נגד העם היהודי". 

ד"ר שוסהיים, המשמש גם כיו"ר אגודת 'אפרת', תקף את החלטת המועצה האירופאית ואמר כי בכך "מצטרפת מועצת אירופה לעמים כמו יוון, רומי וברית המועצות שמנעו מהיהודים את ביצוע ברית המילה כדי להכחיד את העם היהודי מבחינה רוחנית".