הישיבות הגבוהות: מברכים על העברת התקציבים

באיגוד הישיבות הגבוהות מביעים ביטחון ש'הבית היהודי' תמשיך ו"תפעל למען הישיבות עד להסרת שאר האיומים המרחפים על עולם התורה".

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בחשון תשע"ד

יום עיון לקראת גיוס בישיבת ההסדר במודיעין
יום עיון לקראת גיוס בישיבת ההסדר במודיעין
יוני קמפינסקי

מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות, משה גוטמן, מברך את סיעת הבית היהודי על העברת התקציב לישיבות ותיקון מבחני התמיכה שיפצו את הישיבות הציוניות על הקיצוץ בתקציבן.

"איגוד הישיבות הגבוהות מברך את הנהגת הבית היהודי, את יו"ר המפלגה השר נפתלי בנט  ואת סגן שר החינוך אבי וורצמן על  ההצלחה בתיקון מבחני התמיכה, אשר  יהוו פיצוי  על הקיצוץ הגדול בתקציבי הישיבות", אמר גוטמן.

גוטמן הוסיף, כי "אני סמוך ובטוח כי אנשי הבית היהודי ימשיכו לפעול למען הישיבות בדרך להסרת  שאר האיומים המרחפים על עולם התורה ועל המוסדות בכדי לחזקם ובכדי לתת לתורה ולערכי היהדות את המקום הראוי להם בציבוריות הישראלית".

באיגוד ישיבות ההסדר הודו היום גם כן לסיעת הבית היהודי, וציינו כי "תיקון העוולה ביחס לתיקצוב ישיבות ההסדר היא צעד חשוב בהכרת הממשלה במי שמשלב תורה וצבא".

מנכ"ל האיגוד,  איתן עוזרי, הודה על הפעילות המאומצת של הבית היהודי בענין ובעיקר למי שעבד בפועל על כך: יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, סגן השר אבי וורצמן, יו"ר הסיעה ח"כ איילת שקד ויו"ר ועדת הכספים ניסן סלומיאנסקי.

באיגוד אומרים כי הם  מצפים ומקוים שכשם שמומשה הבטחה זו כך ימומשו כל ההבטחות הנוספות למניעת פגיעה בישיבות הציוניות ובכל עולם התורה.

התקציב החודשי לישיבות ולמדרשות, הכולל את התוספת על פי התבחינים שאושרו ביום רביעי האחרון, הועבר הבוקר (ראשון) למוסדות.

התקציב הועבר לאחר מאמצים של חברי הבית היהודי ולאחר שבשבוע שעבר חתם שר החינוך על תבחינים חדשים לתקצוב הישיבות, כולל הישיבות החרדיות.

על פי התבחינים החדשים, ישיבות ההסדר יקבלו תוספת לתקציב שהיה להן בשנת 2012 ואילו הישיבות הגבוהות הציוניות לא יקבלו תוספת תקציבית אך הן לא תיפגענה.

יש לציין כי התמיכה בישיבות תלך ותעלה ככל שאחוז הגיוס לצבא יגדל - כך, ישיבות עם גיוס של 15% ומעלה יקבלו תמיכה שתעמוד על 1.5 נקודות לתלמיד, לישיבות עם שיעור גיוס של 30% תינתן תמיכה שתעמוד על ערך של 2 נקודות. אלו שמתגייסים מהן 45% ייהנו משיעור תמיכה של 2.7 נקודות ואילו ישיבות המגייסות 60% ומעלה מתלמידיהן ייהנו מתמיכה שתעמוד על 3.6 נקודות.

נציין כי מדובר באחוז הגיוס המצטבר לאורך שנות לימודיהם של התלמידים בישיבה ולא באחוז הגיוס מקרב שנתון בודד.

גם מדרשות לבנות יקבלו תוספת תקציבית כפולה ממה שהוקצה תחילה בתקציב. יש לציין שמסעיף זה ייהנו הן מדרשות ציוניות והן כ- 2,000 בנות מדרשות חרדיות. גם מוסדות תורניים הנמצאים בתוך מוסדות אקדמיים יקבלו תוספת תקציבית.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר כי "ההצלחה איננה סוף פסוק. נמשיך לדאוג לעולם התורה".

סגן שר החינוך, אבי וורצמן, אמר כי "התוספת תאפשר לישיבות לפעול בצורה טובה לחיזוק עולם התורה".