משלבים פלילים וטרור נגד הישובים

במקביל לפיגוע בפסגות עסקו כוחות הביטחון בעוד 3 אירועים בישובי בנימין. הישובים תחת גל של אירועים פליליים החוברים לטרור.

שמעון כהן , ב' בחשון תשע"ד

חיילי צה"ל בסריקות
חיילי צה"ל בסריקות
פלאש 90

בעקבות הפיגוע אמש בפסגות קיימו הבוקר אנשי מחלקות הביטחון בישובים השונים תחקירים ודיונים סביב סוגיות הביטחון והאבטחה בישובים ובצירי הדרכים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אביגדור שץ, קצין הביטחון של מועצת בנימין, על ההיערכות ועל גל הטרור האחרון.

להערכתו של שץ הליך התחקירים והסקת המסקנות יימשך לאורך היום כולו ואולי יתקיים גם מחר. במסגרת זו נבחנות התנהלויותיהם של הגורמים השונים במהלך הפיגוע. בין השאר מדובר בצבא, בכוחות ההגנה הפנים יישוביים, מוקד בנימין וגורמים נוספים.

באשר לשאלה המנקרת סביב האירועים האחרונים בדבר קיומה של אינתיפאדה שלישית בפועל אומר שץ כי "קטונתי מלנתח", כלשונו, אך עם זאת הוא מספר על גל של אירועים פליליים וביטחוניים המשתלבים אלה באלה.

לדבריו קיימים כמה תהליכים שלא ניתן לנתח אותם בקצרה אך עיקרם הוא הפניית גורמים פליליים אל תוככי הישובים. "מדובר בתהליך ארוך שאנחנו בתוכו, תהליך שיודע עליות ומורדות". יצוין כי אתמול התפרצו פלשתיניים לבית בישוב נריה ולדברי שץ במקביל לאירוע בפסגות עסקו הכוחות בעוד שלושה אירועים שונים במקביל.

באשר להנחיות לתושבים מול התפרצויות לישובים מזכיר שץ כי כבר לפני שנה פורסמו הנחיות והועברו לרכזי הביטחון בישובים ולהערכתו לאחר הפיגוע הפסגות ההנחיות ירועננו. "בגדול מדובר על כך שכל משפחה תאבטח את המעגל המשפחתי באמצעים מוכרים. אחר כך יש את המעגל הישובי ומדובר גם בפעילות צה"לית בתווך הביני שובי וזו פעילות מאוד חשובה".

כשנשאל שץ כיצד מאבטחים את המעגל המשפחתי כאשר בדיוק נפתח חודש הארגון בתנועת בני עקיבא והרבה מהפעילות מתבצעת בחוץ, הוא מציין כי אתמול, במקביל לפיגוע בפסגות נמשכה על פי הנחיית הצבא ומערכות הביטחון פעילות בני עקיבא שבישוב תוך איבטוח מיוחד שהוקצה לשם כך. לאחר תום הפעילות הועברו החניכים לבתיהם תחת אבטחה. "אנחנו נערכים בישובים. התווך הבין ישובי מאובטח. אנחנו מסיקים את מסקנות האירוע אתמול. נשפר את המערכות שצריך לשפר ונמשיך הלאה", הוא אומר ומציין כי הגופים הממשלתיים כמו משרד הביטחון, אגף החירום במשרד הפנים ופיקוד העורף יצרו קשר כבר אתמול על מנת לסייע. "יש הרבה מאוד נכונות לסייע".