ישראלים וגרמניות מתחתנים - "מזעזע"

ראש ישיבת ברלין, הרב אורי גמסון, מאשים את מערכת החינוך בישראל בכישלון, "היורדים הקימו כאן קהילות ישראליות מעורבות".

בני טוקר , י"ג בחשון תשע"ד

גרמניה
גרמניה
צילום: פלאש 90

ראש ישיבת ברלין, הרב אורי גמסון, מאשים את מערכת החינוך בישראל בכישלון בהנחלת זהות יהודית לבוגריה.

בראיון לערוץ 7 אמר הרב גמסון כי "מגיעים לכאן ישראלים עם הדרכון הגרמני שהם קיבלו בזכות הסבא או הסבתא ניצולי שואה. יש כאן יותר מ-15 אלף ישראלים שלא באים לכאן כדי להתחבר ליהדות".

הוא סיפר כי היורדים מקימים קהילות ישראליות שאין להם שום קשר לקהילות היהודיות בברלין, "יש להם מסעדות ישראליות לא כשרות, עיתון ישראלי שכתבת השער האחרונה שלו עסקה ב'מעורב הברלינאי' - הזוגות המעורבים, יהודים וגרמניות הוא ההפך".

לדבריו, מערכת החינוך הממלכתית בישראל אשמה, "אני קורא לשר שי פירון, תחנכו את התלמידים כדי שיבינו למה הם יהודים, כי כיום הם לא מבינים. הם מגיעים לכאן בגלל הכלכלה הזולה ולא מבינים למה לא להתחתן עם גרמנייה. היום ברלין נהייתה מאוד פתוחה, המון צעירים מכל העולם שמגיעים לכאן ולהמון מהגרים כולל ישראלים ונורא נוח לחיות פה".

ראש ישיבת ברלין מנסה לסייע כדי לעצור את התופעה, "יש זוגות כאלה שלא מתביישים אפילו להגיע לאירוע של הקהילה. לא מזמן פגשתי בחור שעומד להתחתן עם גרמנייה מאחד היישובים בארץ, הוא לא רואה פסול בלהתחתן עם מישהי מקומית. אמרתי לו מהמקום של יועץ נישואין, 'מה יקרה אם יום אחד אתה תחליט להתעניין ביהדות והיא בנצרות, מה תעשה אז, האם דיברתם על זה?'. לצערי הקימו בזמנו תכנית לחילופי בני נוער מישראל עם גרמניה, אז מה מצפים שבני הנוער יחשבו אחר כך".

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה לדברים.