גרמן נגד חוק הקנאביס: "רופאים יהפכו לדילרים"

שרת הבריאות תוקפת את הצעת חוק שתאפשר לרופאים להעניק קנאביס לחולים. ח"כ פייגלין: זה מזכיר את הנציב הבריטי, היכן טובת החולים?

עדו בן פורת , י"ד בחשון תשע"ד

משה פייגלין
משה פייגלין
ניסים לב

שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד) תקפה אמש (ה') את הצעת החוק של ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו), לפיה יוכלו רופאים לתת מרשם לקנאביס, לצרכים רפואיים.

כיום יש רופאים בודדים בישראל המורשים לספק מרשמים לקנאביס, אך ורק לחולים אונקולוגים המאושפזים באותו בית החולים בהם מועסקים הרופאים.

הצעת החוק שהגיש ח"כ פייגלין, יחד עם ח"כ תמר זנדברג (מרצ), חיים כץ (הליכוד ביתנו), אמנון כהן (ש''ס), אלעזר שטרן (התנועה), דב חנין (חד''ש) ואורית סטרוק (הבית היהודי), מתירה לכל הרופאים את האפשרות לספק קנאביס כתרופה לכל דבר.

"לאפשר שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים על פי מרשם רופא, בדיוק כפי שמותר להשתמש בחומרים מסוכנים וממכרים פי כמה כמו אופיום ורטלין", נכתב בהסבר לחוק.

שרת הבריאות גרמן טוענת כי מטופלים ידרשו מהרופאים לקבל מרשם לקנאביס בכל הזדמנות, "לכל מכה, כאב ראש או כאב שיניים וכך תהיה לגליזציה על גבם של הרופאים שיהפכו לדילרים (סוחרי סמים - ע.ב.) של קאנביס".

"קאנביס אינו רשום כתרופה ואין לרופאים שום דרך לקבוע איזו כמות לתת, למי ומה יהיו תופעות הלוואי. כשרת הבריאות מתפקידי לדאוג לחולים ולהגן על הרופאים מפני הצעת חוק מסוכנת זו", טענה גרמן.

במקביל להתנגדות שמביעה גרמן, היא מוסיפה כי מאז כניסתה לתפקיד העלה משרד הבריאות את מספר האישורים לקנאביס רפואי, ומספר הרופאים המאשרים עלה משישה רופאים לעשרים ואחת. בה בעת, הדגישה גרמן, זמן ההמתנה לאישור ירד ו-82% מהבקשות - נענות בחיוב.

"אם רוצים להנהיג לגליזציה של סמים שיאמרו זאת בגלוי ויגישו הצעה ברוח זו, ולא ינסו לעשות סיבוב על גב משרד הבריאות, החולים והרופאים", הדגישה גרמן.

ח"כ פייגלין הגיב הבוקר לדברי גרמן והציג נתונים המוכיחים כי רק חולים בודדים זוכים באישור לקנאביס. "השרה גרמן מודה כי משרדה מערים קשיים בירוקרטיים מתוך החשש ללגליזציה. במילים פשוטות, תפקיד המערכת שהיא מקימה אינו לתת את התרופה למי שצריך, אלא למנוע אותה ממי שלטענתה אינו צריך.

"כשמשרד הבריאות מנפנף בגאווה בכך שחילק 14,000 אישורים נראה שהדבר נובע מחוסר הבנה של הנושא - הן טכנית והן מהותית. זה מזכיר לי את הנציב הבריטי שהתגאה בכך שניתנו 14,000 סרטיפיקטים ליהודים שהורשו לעלות ארצה - בזמן שמאות אלפי פליטים יהודים אחרים לא מורשים לעלות". ח"כ פייגלין טוען כי הסמכות לנתינת קנאביס רפואי לחולה צריכה להימסר בידיו של הרופא הרואה אך ורק את טובת החולה, "ולא בידי פקידים של מערכת הטבולה באינספור אינטרסים ולחצים העומדים בסתירה גמורה לטובת החולה".

"אני מבין את חשש השרה מפני לחץ שיווצר על הרופאים", אמר פייגלין והבהיר כי זו בעיה נקודתית שניתנת להתמודדות בכמה דרכים. "אפשר להוסיף את הפתרונות הללו לחוק במהלך הכנתו לקריאה שניה ושלישית כשיגיע לוועדה", הדגיש.