"קוד אתי לתכניות ריאליטי"

יו"ר הוועדה למעמד האישה משוכנעת שניתן להגיע להסכמה שתביא לסינון מועמדי ריאליטי ובכך למנוע מבוכה נוסח 'הכפר' של ערוץ 10.

שמעון כהן , ט"ז בחשון תשע"ד

עליזה לביא
עליזה לביא
צילום: פלאש 90

בעוד כחודשיים צפויה הוועדה למעמד האישה לקבל לידיה את הקוד האתי של תכניות ריאליטי, קוד שאמור למנוע מציאות בה אדם שתקף נשים ואף ישב בכלא על כך יהפוך לגיבור תרבות בתכנית ריאליטי כפי שהדברים מתרחשים כיום בתכנית 'הכפר' של ערוץ 10.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר הוועדה, חברת הכנסת הד"ר עליזה לביא, הסבורה כי על אף ההתדרדרות הכוללת במציאות הריאליטי הטלוויזיוני כיום, עוד ניתן למנוע  אירועים מסוג זה ולקבוע קוד אתי שיוביל לשינוי מסוים של התכנים וקביעת הגיבורים.

חברת הכנסת לביא מציינת כי לישיבה שדנה בסוגיה הוזמנו כל הצדדים הנוגעים בדבר, הן המפקחים על התכנים והן המפוקחים. לדבריה רק חבירה ושילוב כוחות של הצדדים כולם מתוך הבנת ההכרח שבקוד מוסכם יכולה להוביל לשינוי המיוחל.

לדבריה בדיון התברר כי קיים רצון לשינוי המדובר ורצון זה קיים אצל כל הצדדים מתוך דאגה לשלומם של ילדים. מכיוון שאת תכניות הריאליטי היא רואה כמציאות שממנה לא ניתן עוד לחזור אחורנית, סבורה לביא כי הדרך הנכונה ביותר היא להגיע להסכמה ולא לכפות מהלך שלא ניתן לאכוף אותו משפטית, כמו חיוב רמה מסוימת של תחקיר שיקדים כל קבלה של מועמד להשתתפות בתכנית ריאליטי.

עוד מציינת לביא כי המציאות הנוכחית היא שהרגולטור האחראי על אכיפת תכנים ומינונים מול זכייני הטלוויזיה אינו רלוונטי עבור אתרי האינטרנט של אותם זכיינים. המציאות הנובעת מכך היא שבעוד הטלוויזיה מפוקחת ברמה כזו או אחרת הרי שאתרי האינטרנט הללו הופכים מקום מקלט ושידור של כל חומר שלא עבר את הרגולטור. לטעמה כדי להתמודד עם מציאות שכזו יש להביא לכך שגם הזכיין עצמו יהיה מעוניין בהגבלות ויהיה שותף לקביעתם. רק כך ניתן יהיה להביא אותו לשמירה על העקרונות המתבקשים לטובת הציבור. מתוך גישה זו רואה חברת הכנסת לביא בישיבה האחרונה שהתקיימה בישיבה בראשותה ישיבה כמעט היסטורית, כיוון שכינסה למקום אחד את המפוקחים ואת המפקחים על מנת לדון במגבלות הנדרשות.

לאחר תום הישיבה הוחלט כי בתוך חודשיים יוצג לוועדה קוד אתי לאחר דיונים בהם יהיו משולבים ומשותפים כל הנוגעים בדבר. את המהלך כולו ירכז המכון הישראלי לדמוקרטיה.

באשר למקרה הנוכחי של פרשת 'הכפר' והמשתתף ששולב בתכנית על אף עברו הפלילי, אומרת לביא כי בערוץ 10 טוענים בתוקף כי הדבר נעשה בטעות ובתום לב. לדבריה כעת יש להתמקד בדיון כיצד למנוע הישנות של מקרים כאלה בעתיד ופחות לעסוק באירוע הספציפי הזה. לביא מזכירה כי המציאות המשפטית אינה מאפשרת נקיטת כל צעד נגד הערוץ שכן אין מגבלה בחוק לשתף אדם ששילם את חובו לחברה.

לטעמה של לביא חופש הביטוי שבשמו מנופפים רבים אינו מעל הכול, וכדי להתמודד עם טיעונים ברוח זו אין להמתין להכרעה משפטית שהרי בג"ץ ידע לאשר פרסומים שנאסרו מטעמי חופש הביטוי. כיוון שכך המענה צריך לבוא אך ורק מתוך הסכמה מול המשדרים עצמם.