טרור אבנים: עשרות ערבים במארב סמוך לירושלים

בזה אחר זה נקלעו יהודים למארב המוני של ערבים סמוך להר חומה. בין הפורעים נשים וילדים "עם רצח בעיניים". אחד הנפגעים מספר.

שמעון כהן , י"ח בחשון תשע"ד

הרכב לאחר פגיעת האבנים
הרכב לאחר פגיעת האבנים
כפיר

עשרות ערבים תקפו הבוקר (שלישי) באבנים ובסלעים כלי רכב ישראלים על הכביש היוצא משכונת הר חומה שבירושלים לכיוון מזרח גוש עציון. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב כפיר גץ שרכבו נקלע למארב ונפגע בידו במהלך האירוע.

את שיחת הטלפון קיימנו עם הרב כפיר בעודו באמבולנס המוביל אותו לבית החולים לאחר שכאמור נפגע באירוע.

הרב כפיר היה באותה שעה בדרכו מירושלים למכינה בה הוא מלמד אך במרחק של כחמש מאות מטרים ממחסום הצבא, סמוך לכיכר בכביש גילה התקהלות של עשרות ערבים על הכביש. "ראיתי ילד כבן שלוש עשרה עם רצח בעיניים ועם סלע ענק", הוא מספר על שברי השניות שקדמו לרגע בו רוסק החלון שברכבו ורסיסים רבים נכנסו פנימה.

הרב כפיר איבד את השליטה והרכב ביצע תפנית של כתשעים מעלות אל תוך ההתקהלות. לדבריו הפניה האוטומאטית של הרב אל הפורעים ולא מהם והלאה הייתה בגדר נס עבורו שכן עם כניסת הרכב אל תוך הפורעים חלקם נמלט מחשש לפגיעה ,וכך נמנע ממני עוד חמישים אחוז מהאבנים שזרקו שם".

"נס שלא הייתי עם המשפחה שלי כי אז זה היה מסתיים אחרת לחלוטין", אומר הרב כפיר שהתעשת בתוך שניות והפנה את הרכב חזרה אל הכביש והמשיך בנסיעה מהירה לכיוון נוקדים תוך כדי שהוא מזהה כלי רכב נוספים שמגיעים ממול לכיוון מארב ההתקהלות. לדבריו תלמיד בישיבה הגיע גם הוא כעשר דקות אחריו למקום ובשל המראה המיושן של רכבו לא פגעו בו הערבים שחשבו שאולי מדובר בנהג ערבי.

תוך כדי נסיעה התקשר הרב כפיר לכוחות הביטחון שרק כעבור כרבע שעה הגיעו למקום והחלו בפיזור המהומה. למערכת ערוץ 7 הגיעו דיווחים רבים על כלי רכב שנפגעו במארב. הרב כפיר מציין כי בין הפורעים נראה גם ילדים ונשים שהלכו והצטרפו למארב האבנים.

בדבריו הביע הרב כפיר תמיהה על התנהלות כוחות הביטחון שלא התריעו בפני כלי הרכב המתקרבים למקום על מתקפת האבנים והגיעו לסייע למותקפים רק כעבור כרבע שעה.

מדובר צה"ל נמסר כי כ-50 פלסטינים מהכפר בית סחור התפרעו וידו אבנים לעבר כלי רכב ישראלים על הכביש היוצא משכונת הר חומה שבירושלים לכיוון מזרח גוש עציון. כתוצאה מכך נפצעו חמישה ישראלים באורח קל ושישה כלי רכב ניזוקו. כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות.