סוף לאלטע זאכן

השר כץ חתם על תקנה חדשה האוסרת על תנועת עגלונים (אלטע זאכן) בכבישים.

אורנית עצר , י"ח בחשון תשע"ד

יורדים מהכבישים
יורדים מהכבישים
פלאש 90

שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, הגיש היום לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת תקנה חדשה האוסרת על תנועת עגלות הרתומות לבעלי חיים, בכבישים העירוניים והבינעירוניים, בכל הארץ.

התקנה תיכנס לתוקף בעוד שישה חודשים לאחר אישורה על ידי ועדת הכלכלה ופרסומה ברשומות.

פקודת התעבורה מכירה כיום בעגלה הרתומה לבעלי חיים, כאמצעי תחבורה הרשאי לנוע על הכביש. עגלות אלה רתומות לסוסים או חמורים ומובילות משאות וחפצים שונים בכבישים (אלטע זאכן).

השר כץ חתם על התקנה החדשה, בעקבות בקשות של גופים העוסקים בזכויות בעלי החיים ובראשם עמותת "הכל חי" לאסור את השימוש בבעלי חיים, לצרכים תחבורתיים.

כץ נרתם לנושא והורה להעבירו לדיון ועדת התאום של משרדו הדנה בנהלים ותקנות. בעקבות המלצות הועדה גובשה תקנה האוסרת על תנועת עגלות, הרתומות לבעלי חיים, בדרכים העירוניות והבינעירוניות, למעט בתחומי מושב או קיבוץ.

השר כץ ציין כי הימצאותם של  עגלות הרתומות לבעלי חיים בכבישי ישראל מהווה סיכון משמעותי לנהגים ולהולכי הרגל כאחד ולעיתים קרובות הן אף גורמות לעיכוב בתנועה ולפקקים מיותרים.

מדובר לרוב בסוסים, המושכרים לרוכלים על בסיס תשלום פעוט של עשרות שקלים ליום ומהווים עבורם תחליף זול לכלי רכב. כדי להימנע מהוצאות כספיות, בעלי החיים אינם מקבלים טיפולים רפואיים הכרחיים, מזון ראוי ותנאי מחיה הולמים, כך עד מותם האכזרי, עקב תשישות מחלות ורעב.