"לדאוג לייצוג נשי בועדה למינוי שופטים"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) המבקשת לשריין מקום לנשים בוועדה למינוי שופטים.

חזקי ברוך , י"ט בחשון תשע"ד

בית משפט
בית משפט
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) המבקשת לשריין מקום לנשים בוועדה למינוי שופטים.

מטרת הצעת חוק זו היא להבטיח ייצוג הולם לנשים בוועדה לבחירת שופטים באמצעות חיוב הגופים השולחים נציגים לוועדה, למנות לפחות אישה אחת כנציגה.

לחברותן של נשים בוועדה זו חשיבות רבה, הן מההיבט הציבורי של שוויון בין גברים לנשים, והן מבחינת תרומתן של נשים לעבודת הוועדה עצמה.

הוועדה לבחירת שופטים מונה כתשעה חברים וכוללת שני נציגי ממשלה, שני נציגי כנסת, שני נציגים מלשכת עורכי הדין, שני שופטים עליונים ואת נשיא בית המשפט העליון. על פי הצעת החוק, לפחות אחד מן הנציגים ששולח כל גוף לוועדה, תהיה אישה. כך יעוגן בחקיקה שריון ארבעה מקומות לנשים מתוך תשעה חברים, ובכך יישמר ייצוג נשי הולם בוועדה.

ח"כ ד"ר עליזה לביא הציגה את ההצעה ואמרה, "ישנם גופים בהם יש להבטיח תמיד את הייצוג ההולם לבני שני המינים.  בהרכב אחר של הקואליציות העתידיות, אנו עלולים למצוא את עצמנו בקלות רבה במצב בו נשים מודרות שוב, כפי שהיו בעבר, מוועדה חשובה זו. הוועדה למינוי שופטים היא מהוועדות החשובות במבנה הדמוקרטי של מדינת ישראל ולציבור הרחב אין זכות בחירה ישירה בנציגים".

הצעת חוק זו למעשה מיישרת קו עם הוועדה למינוי דיינים ומבטיחה שהנציגים שממנים את השופטים ולמעשה מבטחים את יישום החוק בישראל יהיו משני המינים. 

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה כי "נתון מעניין, שהוא קיים בכל תחומי חיינו: ככל שהערכאה גבוהה יותר, אחוז הנשים קטן. הדבר נכון גם לתחומים אחרים בחיינו,  שנשים מגיעות לתחום מסוים אבל ככל שהפירמידה מצטמצמת כך פוחת מספרן".